„Zavolal na linku 158 s tím, že se dozvěděl, že je v pátrání. Sám se pak dostavil na obvodní oddělení, odkud jej policisté převezli k soudu, který na něho vydal příkaz k zatčení,“ řekla ve čtvrtek Právu policistka Simona Čejková. Zita si tam osobně převzal obsílku s termínem, kdy bude jeho případ znovu projednán. Po slibu, že se k jednání dostaví, byl propuštěn na svobodu.

Zita si v březnu vyslechl trest dva a půl roku vězení s pětiletou podmínkou. Teď má soud rozhodnout, že půjde za mříže. „Nevážil si šance, kterou jsme mu dali. Vyhýbá se dohledu probačního úředníka,“ vysvětlil své rozhodnutí soudce David Protiva. Ten Zitovi uložil podmínku s ohledem na to, že do té doby vedl řádný život, vše doznal a omluvil se poškozeným.

Zita kontaktoval rodiče zmizelé Aničky v době, kdy za informace vedoucí k jejímu nalezení vypsali třiapůlmiliónovou odměnu. Předstíral, že o dívce ví, a sliboval, že když dostane peníze, Anička se v pořádku vrátí domů.

Stačí jen poslat 250 tisíc a budete vědět, kde Anička je. Je v pořádku... Pošlete 250 tisíc a v neděli ji máte doma... takže buď anebo.sms Jana Zity

Zita se poprvé ozval rodičům Aničky na přelomu loňského října a listopadu, tedy tři týdny poté, co se ztratila v ulici Pod Písečnou v pražské Troji. „Dobrý den, mohu vám zjistit informace o Aničce, ale nechci mít nic s policajtama a nestojím o tak velkou odměnu,“ napsal v první esemesce.

A vzápětí následovala další: „Stačí jen poslat 250 tisíc a budete vědět, kde Anička je. Je v pořádku... Pošlete 250 tisíc a v neděli ji máte doma... takže buď anebo,“ naléhal Zita.

Celkem vyděrač poslal 94 zpráv. Kriminalisté ho vypátrali přes mobilní telefon a zadrželi koncem listopadu v chatové osadě u Stodu. Tvrdil, že chtěl využít situace a získat peníze, které měl v úmyslu použít na zaplacení dluhu. Rodině poslal omluvný dopis, v němž se hájil tím, že byl v tíživé finanční situaci a potřeboval peníze. Rodiče Aničky jeho omluvu přijali.

Případ Aničky, která zmizela 13. října 2010, zaměstnával policii více než půl roku a skončil tragicky. Její tělo našli kriminalisté 16. března 2011 částečně zakopané v křoví jen asi kilometr od místa jejího zmizení. Pitva pak prokázala, že dívka zemřela násilnou smrtí. Policie později zadržela Otakara Tomka a obvinila ho z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním.

O tři dny později ale Tomek spáchal sebevraždu v pankrácké vazební věznici. Zanechal po sobě dopis, ve kterém se ale k vraždě Aničky nepřiznal. Státní zastupitelství pak při uzavření případu konstatovalo, že muž byl na základě nepřímých důkazů s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem zločinu.