Uznala ho tak vinným z toho, že v roce 1998 v téměř dvou desítkách případů objednal a nakoupil 96procentní líh v jednom italském lihovaru. Ten byl následně přes hraniční přechod v Rozvadově dovezen do ČR, jež měla být jen tranzitní zemí, a byl na hranicích deklarován jako zcela jiné zboží s cílem určení u firem v Rusku, Maďarsku či Polsku. Tam však nikdy už nedošel.

Kamiónů s lihem bylo víc

Jak vypověděl Sadílek, v létě 1997 si půjčil od karvinského podnikatele Jaroslava Šrubaře, který loni v září před plzeňským soudem rovněž stanul kvůli lihovým podvodům, 300 tisíc korun na podnikání. "Jenže se to nějak nepovedlo. Tak mě donutil, abych mu dal svoji fotku, že mi udělá doklady a budu jezdit do Itálie. Utekl jsem do Brna, jenže pak mě našel a zbil mě a přinutil jet do Itálie. Mobilem mi dával instrukce, co mám dělat. Pak mě vozili nějací Poláci jako podnikatele do lihovaru, kde jsem se prokazoval doklady sice s mou fotkou, ale na jiné jméno, a kde jsem předával peníze za líh," uvedl Sadílek.

Řidiče z Čech, Slovenska a Německa, kteří líh vozili, osobně neznal, ani se s nimi nesetkával. Přestože Sadílkovi soud dokázal jen dvacet převozů, podle jeho vyjádření bylo z Itálie do ČR převezeno 100 - 120 kamiónů s lihem. Za zprostředkování nákupů dostával nejprve odměnu 500 DEM, později 1500 DEM a další tisícovku na cesty. Z toho ale zároveň splácel Šrubařovi dluh. Takže z miliónů, které výše zmíněné praktiky některým zúčastněným jistě přinesly, Sadílek dnes nemá nic.

Rozkryl síť organizace

"Sadílek není jediným pachatele v této skutečně velmi rozsáhlé kauze. Ale právě díky jemu se podařilo rozkrýt síť organizace, která nelegální dovozy prováděla, až k samotným jejím špičkám. S policií spolupracoval, podrobně vypovídal, a to vše i za cenu ohrožení svého života. Přesto je jasné, že ani on všechny články sítě neznal. Vše ale popsal s vědomím,, že se vystavuje velkému nebezpečí ze strany vedení organizace," uvedla v odůvodnění předsedkyně senátu Iveta Zítková s tím, že před plzeňským krajským soudem probíhají řízení i s dalšími aktéry této kauzy.

"Jsou to jak řidiči, tak celníci i špičky organizované skupiny. Někteří již byli odsouzeni. V případě R. Sadílka soud při stanovení trestu přihlédl nejen k tomu, že jeho doznáním se podařilo organizaci odhalit, ale i k tomu, že dosud nebyl trestán. Proto mu uložil trest na samé dolní hranici trestní sazby a jeho odpykání ve věznici s nejmírnějším režimem," dodala.

Soud zároveň s ohledem na Sadílkovu bezpečnost zamítl jeho žádost o propuštění z vazby, kterou on zdůvodňoval nutnou operací ochrnuté ruky, do níž byl při zatýkání postřelen. Rozsudek zatím není pravomocný, neboť obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.