„Hodně nám pomáhá, že jsou tato místa pod kamerovým systémem, a to jak benzínová čerpadla, tak i okolí motorestů a různých restauračních zařízení, která se u těchto parkovišť nacházejí. Ovšem o kamerách dobře vědí i zloději či lupiči, a tak se nejvíce v boji proti nim osvědčuje osobní přítomnost policie v těchto místech. A to jak v uniformách, tak v civilu,“ uvádí Bohumil Malášek z jihomoravského policejního ředitelství.

Jak doplnil kriminalista Jaromír Novotný, zloději jsou často velmi dobře sehraní a organizovaní. „Auta si tipují pro vykradení například už u benzínky při čerpání paliva. Tam také nejčastěji propíchnou pravou zadní pneumatiku a vůz s unikajícím vzduchem už pak v doprovodu zloděje ujede ještě par desítek metrů, než zůstane stát. Komplic, který nezřídka leží na zadním sedadle auta, jehož řidič „ochotně“ na závadu upozorňuje pak v nestřeženém okamžiku, kdy si šofér poškozenou gumu prohlíží, auto bleskurychle vykrade.

Většina řidičů, především profesionálů vítá přítomnost policistů na parkovištích a odpočívadlech.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

„Poškozený si často hned neuvědomí, co se stalo,“ vysvětluje Novotný. Škody přitom vznikají značné. Jak Malášek doplňuje, jen na odpočívadle Rohlenka byly za poslední měsíce odcizeny peníze a věci za tři čtvrtě miliónu korun.

„Naše přítomnost tuto trestnou činnost výrazně snižuje, a navíc se již podařilo získat cenné poznatky k činnosti těchto skupin, které použijeme při dalším vyšetřování,“ doplňuje Malášek s tím, že nejvíce se podle policejních statistik na velkých odpočívadlech krade od středy do pátku. Nejméně pak v úterý a v sobotu. Velmi nebezpečně rozmáhajícím fenoménem jsou tzv. „uspávači.“

Uspávací chemikálii zloději stříknou do větrání a kamión vykradou

„Obvykle stříknou uspávací chemikálii do větracího či klimatizačního systému kamiónu, z něj pak ukradnou všechny cennosti z kabiny a nezřídka ještě odsají z náklaďáku veškerou naftu,“ popisuje jejich noční činnost policista.

„Pokud už musím ve voze spát, snažím se nechat nějaký průvan. A usínám se strachem, což je spánek na nic. Nejraději bych viděl policisty na každém parkovišti. Jde tu už často bez nadsázky o krk,“ svěřil se polský řidič německého kamiónu, který vezl z Berlína do Olomouce zmražený chleba.

Jeho slova potvrzuje nedávný zásah z D2, kde se podařilo zadržet rumunskou posádku tvářící se jako běžný kamión. Šlo však o speciálně upravený vůz, který díky výkonné pumpě během pár minut odčerpal z vytipovaného náklaďáku s uspaným řidičem i stovky litrů nafty.