Stejně jako v prvním dopise, který Právu přišel v půlce června, se Rath pouští do ostré kritiky podmínek ve věznici. [celá zpráva]

Vadí mu, že zatímco on prý nikomu nezpůsobil škodu a sedí ve vazbě, lobbista Roman Janoušek je za těžké ublížení na zdraví jiné řidičky na svobodě. Dokonce se rozhodl sepsat za mřížemi novelu zákona o výkonu vazby, která podle něj odstraňuje „ty nejnesmyslnější věci, jakou je třeba drastické omezení styku s rodinou“.

Aktuální informace ke kauze
Policie chce rozšířit obvinění dalších lidí z kauzy středočeského exhejtmana

Na české vězeňství naráží bývalý středočeský hejtman ve dvoustránkovém dopise opakovaně. „Mé osobní zkušenosti jsou otřesné… Podmínky jsou takové, že vás zde rozkládají deprese, pocity beznaděje, stesk po domově a blízkých,“ tvrdí v textu poslanec.

Za mřížemi bude asi i po prázdninách

„Kontakt s dětmi a rodinou je naprosto omezen. Vše jen proto, aby stíhaného zdeptali a donutili přiznat to, co chce policie slyšet,“ uvedl Rath, obviněný z přijetí sedmimiliónového úplatku.

Jenže vzhledem k tomu, že policie znovu žádá o jeho vydání ke stíhání pro další tři korupční skutky, o kterém má Sněmovna rozhodnout až v září, stráví Rath za mřížemi s největší pravděpodobností celý zbytek prázdnin a možná i začátek školního roku. [celá zpráva]

Dokud totiž nedojde k jeho novému obvinění a výslechu lidí týkajících se tří dalších skutků, nelze očekávat, že by policie a žalobce chtěli mít poslance kvůli hrozícímu ovlivňování svědků na svobodě.

Program: Celodenní ležení

Rath zmiňuje v dopise své psychické problémy hned dvakrát. „Exogenní depresi vazba vyvolá u normálního člověka celkem spolehlivě,“ sděluje v textu sebelítostivě Rath.

Ani tentokrát slůvkem nezmiňuje nic z toho, z čeho jej policie viní, ani nevysvětluje již známé věty z odposlechů, z nichž vyplývá, že si zřejmě opakovaně chodil do domu spoluobviněné Kateřiny Pancové pro peníze.

„Nějaké aktivity či práce jsou iluzí. Program je celodenní ležení. Dovedete si představit, co to s lidmi dělá? Já se nabízím k nějaké práci, třeba na zdravotním oddělení, ale nejde to. Lékaře tu přitom denně nemají, ale byl bych ochoten pomoci i jinak,“ poznamenal Rath.

Narážel tím asi na skutečnost, že jako osoba stíhaná vazebně kvůli ovlivňování svědků nemůže přijít do kontaktu téměř s nikým, a tedy ani pracovat ve společnosti dalších vězňů.