Nejvyšší trest dostal Jan Klváček, který ve vězení stráví 9,5 roku. Ten má také na svědomí nejvíce útoků. Prokázán mu byl podíl na třinácti z nich. Luboš Staněk má jít za mříže na 8,5 let, Radim Žondra na 7,5 roku, Zdeněk Dočkal na sedm let a Lukáš Klváček na 4,5 roku. Vrchní soud tak v podstatě potvrdil verdikt krajského soudu v Brně, proti němuž se obžalování odvolali.

„Změnil se jen výrok o trestu v případě obžalovaného Žondry, kterému byl trest zmírněn o půl roku. Navíc si jej má odpykat v mírnějším typu věznice. Odpovídá to jeho účasti na trestné činnosti,“ uvedl Právu mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Muži si vybírali zejména starší lidi, které přepadávali v jejich domech. Činili tak jednotlivě či v různé sestavě. Podařilo se jim v době od listopadu 2008 do dubna 2010 prokázat šestnáct loupeží takřka po celé Moravě.

Seniory v jejich domě bili a svázali

„Za použití násilí vnikli do domů poškozených, především starších osob, které v jejich obydlí většinou zbili, svázali a donutili je vydat finanční hotovost, případně i další cenné věci,“ řekl Angyalossy.

Zleva Lukáš Klváček, smějící se Radim Žondra a Jan Klváček při příchodu k soudu.

Zleva Lukáš Klváček, smějící se Radim Žondra při příchodu k soudu.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Někdy si lupiči přišli jen na pár stokorun, v několika případech se jim však podařilo odnést částky přesahující 100 tisíc korun. Celková škoda, kterou způsobili, přesáhla milión korun. Několika obětem navíc způsobili i těžkou újmu na zdraví, a to jak na psychickém, tak fyzickém.

Pětici pomohly usvědčit pachové stopy zanechané na místě činu. Muži se přitom odvolávali na to, že jejich vina nebyla zcela spolehlivě prokázána v rozsahu, jak byli uznáni vinnými rozsudkem krajského soudu. „Pachové stopy byly jen jedním z článků uceleného řetězce důkazů,“ poznamenal k tomu Angyalossy. Odsouzení musejí také zaplatit jednotlivým poškozeným náhradu škody.