Bývalý policista Roman Šoural je podle závěru soudních znalců paranoidní a nepřátelský, což se projevuje například tím, že urputně bojuje za svá práva a bere spravedlnost do vlastních rukou. A podle toho také vypadalo jeho soužití se sousedy. Podal na ně desítky trestních oznámení za špatné parkovaní nebo za rušení nočního klidu.

Sousedské spory vyvrcholily na podzim roku 2009, kdy někdejší strážmistr z pořádkové jednotky vnikl na pozemek Jiřího Lauseckera a vystřelil po něm ze vzduchové pušky, přičemž muže zasáhl do ruky, kterou si na poslední chvíli zakryl obličej. Svědkům incidentu pak vyhrožoval, že pokud proti němu budou svědčit, zabije je. Soud ho proto vzal do vazby.

Na sousedku křičel, že jestli ještě jednou přijde svědčit k soudu, tak ji zničí.Svědkyně

„Vycházeli jsme především z výpovědí poškozených a svědků, které byly podpořeny dalšími důkazy,“ uvedl předseda senátu Miloslav Mlčák. Soud naopak neuvěřil Šouralovi, který od začátku vinu popíral a tvrdil, že to byl naopak on, kdo čelil útokům ze strany sousedů.

Svědkyně Zlatuše Lauseckerová před soudem například uvedla, že ji Šoural natlačil na auto a zastrašoval, že pokud nebude svědčit v jeho prospěch, zlikviduje jí. „Na sousedku zase křičel, že jestli ještě jednou přijde svědčit k soudu, tak ji zničí,“ uvedla Lauseckerová.

Na jejího manžela Pavla Vyžrálka Šoural dokonce několikrát fyzicky zaútočil. „V jednom případě musel napadený na svoji obranu použít slzný sprej,“ prohlásil soudce. Podle Vyžrálka bylo až neskutečné, co všechno si Šoural vymýšlel.

„Tak třeba jednou zavolal na policejní oddělení, aby k němu okamžitě poslali zásahovou jednotku, že ho po zahradě honí manželky syn Jiří s mačetou. Jenže v tu dobu byl Jirka na výslechu shodou okolností na té služebně, kam Šoural volal,“ uvedl Vyžrálek.

Obžalovaný je exhibicionista

Kromě přehnaného puntičkářství diagnostikovali znalci u Šourala sexuální úchylku v podobě exhibicionismu. S tím souvisí další jeho porušení zákona, kdy přímo na pláži Boleveckého rybníka v Plzni před lidmi veřejně masturboval.

Šoural nastoupil k policii v roce 2008 jako člen pořádkové jednotky zařazený na oddělení zajišťující ostrahu vlaků. O rok později po úraze během výcviku služební poměr ukončil.

Proti pondělnímu rozsudku se na místě odvolal.