"Až výsledky vyšetřování rozhodnou, jestli se pan Dušek dopustil pouhého přestupku, nebo trestného činu. Zatím platí obě podezření," řekl Právu mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek.

Uvedl, že policisté vyjeli na místo konfliktu na základě volání ostrahy o pomoc na linku 158. "Pan Dušek ničil cizí majetek. Byl proto předveden a podroben osobní prohlídce, jestli u sebe nemá zbraň. To policistům ukládá zákon," upřesnil mluvčí.

Přiznal, že policisté na místním oddělení v Benediktské ulici v Praze 1 nabídli panu Duškovi dechovou zkoušku na alkohol. "Dechovou zkoušku odmítl. Nebyla však podstatná, protože auto neřídil," poznamenal Bernášek.

Zbytečný konflikt

Parkoviště u ministerstva dopravy patří městské části Praha 1, která ho pronajala soukromé společnosti OK Servis. Podle jednatele společnosti Jiřího Lameše se Dušek domáhal vjezdu, přestože neměl povolení Českých drah parkovat na státních, která si dráhy předplatily.

"Mával nějakým průkazem, vyhrožoval strážnému, že jej zničí a nakonec závoru u vjezdu poškodil, aby své řidičce umožnil na parkoviště vjet," řekl Lamač.

Přiznal, že čtvrtek 4. března byl prvním dnem, kdy se na parkovišti změnil režim a začalo se za parkování platit. Dušek, který je rovněž členem dozorčí rady Českých drah (ČD), tvrdí, že nejen on, ale ani ostatní členové dozorčí rady nebyli o změně informováni.

Dušek se bude domáhat satisfakce

Od policie i společnosti OK Servis bude nyní Dušek žádat satisfakci. Jakou by měla mít podobu, však neupřesnil.

"Policisté ode mne chtěli řidičák a doklady od vozidla. Já přitom neřídil, byl jsem jen spolujezdcem, což posléze potvrdili i svědkové. Byl jsem podroben ponižující osobní prohlídce, a na policejním oddělení v Benediktské ulici jsem musel strávit tři hodiny, než mne kolem deváté večer konečně propustili. Žádné obvinění ani důvod zadržení mi sdělen nebyl. Domů mne odvezl můj právník," informoval Dušek.