Tomáši Půtovi udělil soud trest souhrnný, protože zároveň zrušil rozhodnutí, podle něhož Půta dostal před pár lety desetiletý trest vězení v procesu s Berdychovým gangem.

Hajn s Půtou podle trestního senátu přepadení naplánovali, provedli ho však dosud nezjištění lidé. Organizátorem loupeže byl podle soudu Hajn. U Šuleje podle soudu nebylo prokázáno, že tento skutek spáchal.

Půta s Hajdem mají podle verdiktu nahradit škodu třem společnostem. Největší díl by měl připadnout pojišťovně Axa, které by měli muži zaplatit 150 miliónů korun.

Vypovídali svědci s kriminální minulostí

Půta a advokát uprchlého Hajna se proti rozsudku na místě odvolali, Šulej se práva na odvolání vzdal. A protože se v jeho případě práva odvolat se vzdal i žalobce, zprošťující rozsudek ihned nabyl právní moci. U Hajna a Půty si státní zástupce ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Obžaloba v kauze stála mimo jiné na výpovědích svědků, často s kriminální minulostí. Přestože se advokáti jejich slova snažili zpochybnit a znevěrohodnit, soud jim nakonec uvěřil. V případě Půty pak k odsuzujícímu verdiktu vedlo i to, že policie v přepadeném autě našla pachovou stopu, což Půta, podle předsedy senátu Stanislava Králíka, nikdy rozumně nevysvětlil.

U Hajna zase soudce upozornil, že se krátce po loupeži výrazně zlepšily jeho majetkové poměry. Následně z Česka uprchl. Podle jednoho ze svědků se tak stalo poté, co někteří lidé začali poukazovat na jeho možnou účast na loupeži.

V případě Maroše Šuleje neexistovaly důkazy

U Šuleje, který měl být jedním z organizátorů, však byla situace podle Králíka odlišná. "Realitou je, že prakticky neexistuje jediný důkaz, který by obžalovaného s trestným činem spojoval," řekl soudce.

Půta, který je nyní ve vězení, ani Šulej nechtěli rozsudek komentovat. Vždy však tvrdili, že s případem nemají nic společného. Šulejova advokátka Soňa Adamová novinářům řekla, že je s verdiktem spokojená. "Soud skutečně spravedlivě posoudil důkazní situaci," uvedla.

Nespokojenost naopak neskrýval Půtův obhájce Jaroslav Ortman. "Přiznám se, že jsem takové rozhodnutí nečekal," uvedl.

K samostatnému projednání pak soud vyčlenil skutky někdejšího pracovníka operačního střediska G4S Antonína Salety. Muž byl v únoru zadržen ve Venezuele, podle žalobců s loupeží také pomáhal.

Zločinu se podle policie účastnili i další lidé, minimálně dva z nich jsou již ovšem po smrti. Jde například o Jana Zeleného, jemuž členové gangu v minulosti přezdívali Malej Honzík. Dozorci jej v březnu 2009 našli mrtvého ve věznici v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích. Podle vyšetřovatelů šlo o sebevraždu.