"Od kolegy jsme se dozvěděli, že sice dvě svědkyně na sobě nezávisle poznaly v pachateli policistu, ale přesto že byl případ odložen. Říkali jsme si, že to není možné," uvedl jeden z nich s tím, že se pak rozhodli celou věc prošetřit přímo na poště.

"Dost jsme se podivovali, když jsme se na poště od úřednic dozvěděli, že několik dní po přepadení přivedli kolegové podezřelého Budíka za běžného provozu na poštu. Každý policista ví, že se takto nepostupuje," uvedl před soudní ohrádkou policista, který každý rok provede v rámci služby zhruba padesát rekognic (rozpoznání podezřelého svědky).

Poznaly ho pošťačky

Budík loni v prosinci podle státního zástupce přišel na pobočku pošty se složenkou, na které bylo napsáno, aby mu úřednice vydala peníze a nikomu se nic nestane. Pracovnice pošty muži vydaly více než třináct tisíc korun. Ten pak z pošty odešel a zmizel. Úřednice jej ale poznaly o dva dny později, kdy na stejnou poštu přišel zaplatit složenku.

Okresní soud v červenci v osvobozujícím verdiktu konstatoval, že se nepodařilo bez pochybností prokázat, že pachatelem loupeže byl skutečně obžalovaný policista. Podezřelý policista je synem náměstka karlovarského policejního ředitele Vladimíra Budíka.

Plzeňští soudci v odvolacím řízení nyní vrátili případ k novému projednání. Budíkova kauza odstartovala aféru, kvůli níž bylo odvoláno vedení karlovarské policie včetně jeho otce.

Šéf inspekce: existovaly dva spisy

Před soud byl ve čtvrtek rovněž předvolán další z karlovarských kriminalistů, podle kterého jedna z přepadených úřednic před ním prohlásila, že pachatele dost dobře neviděla. Kromě zmiňovaných policistů vypovídal u karlovarského soudu také šéf karlovarské inspekce Ministerstva vnitra Miroslav Šoulej.

Otec obžalovaného Vladimír Budík musel z rozhodnutí soudce Tomáše Mahra po tu dobu mimo jednací sál. Šoulej poukázal mimo jiné na to, že byly k případu vedeny na polici dva spisy, přičemž nebyl jeden z nich po odhalení případu založen do oficiálních složek.

Následovalo čtení listinných důkazů. Z těch vyplynulo, že v roce 2001 v Domažlicích při rekognici dvakrát svědek označil spolu s podezřelým za pachatele i Budíka, který zde sloužil za průhledným zrcadlem jako figurant. Další listinné důkazy od znalce v oblasti očního lékařství a psychologie ale soudci Mahrovi chyběly, takže případ odložil na 6. dubna.

Kouřil marihuanu na služebně?

To budou přizváni k výpovědi rovněž někdejší kolegové Budíka z obvodního oddělení, aby se vyjádřili k tomu, zda byl obžalovaný Budík přichycen při kouření marihuany na služebně. Při čtvrtečním líčení to nikdo totiž nepotvrdil a Budík to sám před soudem vyloučil. "Na služebně jsem marihuanu nikdy nekouřil," uvedl.

Předvolán má být rovněž policista, který upozornil tři ve čtvrtek vypovídající policisty na nesrovnalosti ve vyšetřování přepadení pošty, a také dva zaměstnanci pošty, kteří sepisovali s přepadenými úřednicemi protokoly. "Chci, aby byl předložen i rukou psaný zápis před opsáním," uvedla obhájkyně Věra Říhová.

Dále pak budou předvoláni dva zaměstnanci Inspekce Ministerstva vnitra. "Důvodem předvolání je vysvětlení jejich setkání těsně před prvním přelíčením v budově soudu s oběmi hlavními svědkyněmi," vysvětlila Říhová.