Protože hodnota mincí nedosahovala pěti tisíc korun, nebyl obžalován z krádeže, ale ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Mluvčí Inspekce ministra vnitra Petr Vorlíček potvrdil Právu, že vyšetřování případu bylo již ukončeno návrhem na zahájení trestního stíhání. "K bližším okolnostem tohoto případu se ale nebudeme vyjadřovat, vše je nyní v kompetenci státního zástupce," řekl Vorlíček.

Prohlídka bez povolení

Žalobce Alois Dlouhý z Krajského státního zastupitelství v Ostravě potvrdil, že obžalobu na dva policisty z Frýdecko-Místecka podal již před několika týdny.

Řekl, že událost se odehrála loni v červnu v Hrádku u Třince. Policisté v domě muže, který byl podezřelý z nedovoleného ozbrojování, zabavili střelnou zbraň a munici. "Přitom neměli od soudce povolení k domovní prohlídce," řekl Dlouhý.

Majitel domu pak zjistil, že se mu ztratilo několik drobných historických předmětů. "Šlo o tři kusy historických vyznamenání a vojenský čepicový odznak," řekl Dlouhý.

Podle informací Práva pak policisté medaile vrátili a hájili se tím, že je zabavili omylem.

Obžalovaný policista dál slouží

Václav Habrnal mladší, který nebyl postaven mimo službu a dále slouží na obvodním oddělení policie v Třinci, se o skutku, jejž mu vyšetřovací orgány kladou za vinu, nechce bavit. "Mám teď hodně starostí. Nebudu se k tomu vyjadřovat a už vůbec ne telefonicky. V každém případě se ale cítím nevinen a věřím, že pravda vyjde během hlavního líčení najevo," řekl Právu Habrnal.

Jeho otec, nejvýše postavený policejní důstojník v okrese, je na nemocenské, proto se nemohl k případu vyjádřit.