Místem zaslíbeným se na čas stalo pro velkovýrobce drogy pervitin městečko Pohořelice na Brněnsku. V sídle se čtyřmi a půl tisíci obyvatel se prodalo tolik balení léků proti rýmě a nachlazení, ze kterých se česká droga vyrábí, že by to stačilo na uzdravení třetiny republiky. Z léků, které ženy prodaly je podle znalců možné vyrobit zhruba 28 kilogramů čistého pervitinu za tržní hodnotu přibližně 30 miliónů korun.

Případ podle vyšetřovatelů nemá v ČR obdoby. Případ také svědčí o tom, že kšeft je vždy na prvním místě. Takové množství pro tak malé město totiž muselo bít do očí i dodavatele.

Nezastavilo je ani policejní vyšetřování

O drzosti žen, které tvrdí, že jsou nevinné a ničím se neprovinily, protože postupovaly podle předpisů, svědčí fakt, že pokračovaly v této činnosti i v době, kdy už je vyšetřovala pro podezření policie. Od dubna loňského roku do počátku letošního, tedy v době, kdy se už případem podrobně zabývali vyšetřovatelé, prodaly dalších 1269 balení léků.

Druhou lékárnici z Pohořelic Blanku Grycovou vyšetřují na svobodě.

Druhou lékárnici z Pohořelic Blanku Grycovou vyšetřují na svobodě.

FOTO: Miroslav Homola, Právo

Ty se podle předpisů mohou prodávat pouze po předložení občanského průkazu a ve množství jednoho balení na zákazníka. V Pohořelicích však byla praxe taková, že si kupující přinesli i deset občanských průkazů najednou, z nich si lékárnice formálně opsaly adresu a vydaly pak deset balení jedinému kupci.

Jak uvedl u soudu státní zástupce Tomáš Foldyna, bude za toto jednání pro ženy požadovat co nejpřísnější trest. „Obžalované tvrdí, že formálně dodržovaly zákon a předpisy. Netušily prý, že pomáhají výrobcům drog. Podle mého názoru je to čilý nesmysl, skutečnost byla opačná a jsem přesvědčen, že jejich počínání bylo nejen neetické, ale i nezákonné,“ uvedl Foldyna.

Jedna cesta pro léky za tisíc korun

U soudu vypovídalo i několik svědků, kteří jsou i pro jinou drogovou trestnou činnost za mřížemi. Žádný z nich však nechtěl uvést velkoodběratele a zřejmě i výrobce, pro které do Pohořelic jezdili za nákupy i desítky kilometrů.

Mezi svědky byla například i slečna Jana z Ivančic, která uvedla, že na nákup deseti balení jezdila do lékáren zhruba jednou měsíčně po dobu půl roku. Za každou takovou cestu dostávala tisícovku. Sama přiznala, že je - jako většina nákupčích - občasným uživatelem pervitinu.

Složitý proces, ve kterém je Sylva Kolleová vyšetřována vazebně, bude pokračovat za dva týdny. Jak uvedl předseda senátu Oldřich Rezek, je nutné vyslechnout ještě řadu svědků, z nichž některé bude nutno předvést za asistence policie.