Dlouhý označovaný za "knížete z Hluboké" měl překročit v roce 2010 rychlost u Selibova na Písecku o více než padesát kilometrů v hodině. Nedlouho po tomto údajném přestupku zašel Vališ za úředníkem, dalším obžalovaným Františkem Rychlíkem na správní odbor v Písku a snažil se lobovat za co nejnižší míru sankce.

Při jednání byla i třetí obžalovaná vedoucí právního oddělení Dana Martincová. Případ přestupku byl přeložený na úřad v Týně nad Vltavou. Přestupek skončil promlčením úřední lhůty.

Mluvili o tom na honu

Vališ připustil, že o přestupku Dlouhého slyšel na honu, kde se oba muži setkali a popsal jejich vztah, jako že jsou známí. To potvrdil i Dlouhý, který se dostavil k soudu jako svědek. „Pana Vališe znám jako asi dva tisíce dalších lidí z Českobudějovicka. O pomoc v této věci jsem ho rozhodně nežádal. Nevím, jak by ji mohl ovlivnit,“ uvedl Dlouhý.

Pavel Dlouhý (ODS), známý též jako kníže z Hluboké

Pavel Dlouhý (ODS), známý též jako "kníže z Hluboké"

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Bývalý šéf dopravní policie podle obžaloby ovlivnil řízení ještě u jedné nehody. V případě, když v roce 2009 havaroval ředitel společnosti Motor Jikov Miroslav Dvořák.

Obžaloba dále viní Rychlíka, že ovlivňoval řízení nebo žádal úplatek u řešení dalších pěti dopravních přestupků. Tím měl zneužít pravomoci úřední osoby. Vališ i Rychlík jsou už v důchodu, třetí obžalovaná Martincová momentálně už nevede právní oddělení píseckého úřadu.