Nováčci tam trénují na nejrůznější situace pod dohledem zkušených instruktorů. „Dostávají tady do sebe dovednosti, které potřebují u zásahu. Potřebujeme, aby pak v reálné situaci nepřemýšleli nad standardními úkony, musí sáhnout po hadici, chytnout ji do ruky správně a nedumat nad tím, co dělají, ale co je při zásahu čeká, jaká tam budou rizika. Proto je potřebný dril,“ vysvětlil šéf instruktorů Petr Kupka.

V Brně se trénuje klasická „hasičina“ i na ohňových trenažérech. Ve výcvikovém středisku si nemohou vynachválit novinku, kterou je používání kapalného propanu.

„Zásahy v uzavřených prostorách jsou nejnáročnější. Dříve jsme používali tuhá paliva, ale tam je možná jen velmi omezená regulace plamene. Propan má tu výhodu, že výcvik můžeme dělat intenzivně a pro každou skupinu stejně. Hasiči tady po dvou chodí do plynového kontejneru, kde se na ně pustí oheň a ten musí zvládnout,“ prohlásil Kupka.

Hasiči šetří životní prostředí, používají LPG

Používání LPG je efektivnější i ekologicky šetrnější než plynová paliva. „Neradi bychom výcvikem jakkoli narušovali životní prostředí v našem okolí. Jsme proto vděční za ekologicky šetrnou variantu, jakou je LPG,“ řekl vedoucí pracoviště Radovan Kočí.

„Jsme rádi, že můžeme podpořit dobrou věc a názorně ukázat, že je LPG nejen ekologické, ale také naprosto bezpečné palivo,“ dodal Ľubomír Žiak z dodavatelské společnosti Flaga.

Výcvikový kontejner umí simulovat žíhavé plameny, explozivní hoření i celkové vzplanutí, vedlejší Ohňový dům pak slouží k nácviku zásahu modelových situací. „Oheň tu opravdu pálí, skutečné je i obrovské teplo, lidé tu musí být velmi opatrní, aby nedošlo ke zranění,“ zakončil Kupka, zatímco do kontejneru nastupovali do boje s plameny další nováčci.