Výbuch nastal v 07:47. Zatím není známo, zda jej způsobila technická závada, špatná manipulace s plynovým kotlem v kuchyni, nebo pokus o sebevraždu. Podle některých lidí si důchodkyně pustila plyn a nečekané zazvonění mohlo způsobit explozi.

"Byla opravdu psychicky ve špatném stavu a často mluvila o sebevraždě. Čekala na místo v domově důchodců a to nebylo. Pořád si stěžovala, že se zabije, že ji na světě nic nebaví. Jestli si ale pustila plyn, nebo ne, to se dá těžko říct. Nikdo se v ní nevyznal," potvrdila starší žena z protějšího domu.

Majitel: bydlení si musejí najít sami

"Bydlí tu 11 lidí, kteří se budou muset asi na 2 měsíce vystěhovat, než dům opravíme. Náhradní bydlení nikomu sehnat nemůžu, protože jiné byty nemám, takže si lidé budou muset dočasně pomoci sami nebo jim bude muset pomoci radnice. Jaká je příčina výbuchu nevím, ale uživatelka byla hodně senilní a dá se těžko odhadnout, zda udělala chybu, nebo se stalo něco jiného," řekl Právu majitel domu Zdeněk Kocián.

Výbuch narušil obvodovou zeď budovy. Vypadla z ní část zdiva vysoká tři a široká čtyři metry. Zeď se zřítila na garáže pod domem a poškodila několik aut.

Dírou v domě je nyní vidět do kuchyně postiženého bytu. Silná tlakový vlna navíc vysklila v okolí téměř 40 oken. Výbuch se podle dosavadních výsledků vyšetřování odehrál ve chvíli, kdy se důchodkyně marně poněkolikáté snažila zapálit oheň v plynovém kotli v kuchyni.

Dům zatím střeží strážníci městské policie, aby se dovnitř nikdo nedostal a aby nikdo nemohl rabovat.

"Po dohodě s místním oddělením policie se tu budeme střídat tak dlouho, jak to bude nutné. Statik sice rozhodl, že dům je obyvatelný, ale jsou zavřené veškeré energie a voda, takže tam stejně nikdo bydlet nemůže," potvrdil Právu mluvčí Městské policie v Brně Vít Cvrček.