„Profesionální i dobrovolní hasiči v celém Zlínském kraji se prakticky denně setkávají při svých výjezdech s neohleduplností majitelů aut, kteří své vozy parkují na nevhodných místech. Znemožňují průjezd i dalším záchranářům na místo pomoci,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Nejobtížnější bývá průjezd sídlištními komunikacemi, které jsou plné aut

Nejobtížnější bývá průjezd sídlištními komunikacemi, které jsou plné aut

FOTO: HZS Zlínského kraje

Citelný je tento problém v úzkých uličkách typické baťovské zástavby, ale i ve velkých sídlištích, u komplexů obytných budov. „V úzkých uličkách je pro řidiče velkých speciálů těžké projet. Jedno špatně zaparkované auto může zastavit celou kolonu vozů záchranářů, kteří tak musí na místo pěšky. V případě hasičů i zdravotníků to znamená přenést desítky kilogramů techniky v rukách. Čas pomoci se tak prodlužuje a lidé čekající na záchranu jsou více v ohrožení,“ upozornil Mitáček.

Hasiči mají často problém projet

Hasiči mají často problém projet

FOTO: HZS Zlínského kraje

Hasiči, zdravotníci, policisté i strážníci již proto vyrukovali na řidiče s informační kampaní, při níž mimo jiné rozdávají v problematických místech letáky. „Kampaň Nechejte nás projet – o životě rozhodují minuty!“ je naší jasnou výzvou. Věříme, že si bezohlední řidiči včas uvědomí, že jednou mohou pomoc záchranářů potřebovat sami,“ zdůraznil Mitáček.