Zatímco Tomáše Janošce, který ženy v zámoří najímal, přivedla eskorta z vazby, další čtyři obžalovaní Ivo Fojtík, Ivan Paleček, Alena Májíčková a Renáta Najzarová jsou vyšetřování na svobodě. Podle obžaloby se všichni dopustili trestných činů obchodování s lidmi a někteří i kuplířství, případně nedovoleného ozbrojování.

Obžalovaní zleva: Ivo Fojtík, Alena Majíčková a Tomáš Janošec u soudu.

Obžalovaní zleva: Ivo Fojtík, Alena Majíčková a Tomáš Janošec u soudu.

FOTO: Aleš Honus, Právo

„Jedná se o skupinu osob, která měla mezi sebou rozdělené úkoly. Dováželi ženy z Latinské Ameriky, zejména z Hondurasu za účelem poskytování prostituce. Na území České republiky se ženy dozvěděly, že musí poskytovat sexuální služby, aby přinejmenším nahradily náklady na cestu do Evropy,“ uvedla státní zástupkyně Jarmila Alizeyová. Dodala, že ženy v podstatě ani nevěděly, do které evropské země se dostaly.

Ivo Fojtík u soudu

Ivo Fojtík u soudu

FOTO: Aleš Honus, Právo

„Tomuto nátlaku se vzhledem k jazykové bariéře, rozdílnému kulturnímu prostředí a osamocenosti podvolily a prostituci provozovaly, přičemž peníze získané prostitucí jim obžalovaní uhradili pouze částečně, nebo vůbec,“ tvrdí obžaloba.

Kromě žen z Hondurasu skupina podle obžaloby kořistila také z prostituce, kterou ve veřejných domech zejména v Ostravě prováděly české ženy. Přestože šlo podle policie o poměrně rozsáhlou činnost, obžaloba hovoří jen o několika jednotlivých případech, které se podařilo jednoznačně prokázat.

Renáta Najzarová u soudu

Renáta Najzarová u soudu

FOTO: Aleš Honus, Právo

Obžalovaní však vinu odmítají. „Můj klient zcela popírá, že by se na trestné činnosti podílel, jak je uvedeno v obžalobě. Byl sice policejními orgány označen za jednoho z pachatelů, otázkou ale je, zda toto všechno se prokáže,“ uvedla obhájkyně Ivana Palečka Marcela Neuwirthová.

Vinu odmítá také podnikatel Ivo Fojtík z Frýdku-Místku. „Já jsem se toho vůbec neúčastnil,“ řekl Fojtík s tím, že žádné ženy z Hondurasu nevozil. „Vlastně ani nevím, proč jsem tady,“ dodal s tím, že u soudu nebude vypovídat.

U ostravského soudu budou v tomto týdnu vypovídat svědci, poté bude případ pravděpodobně odročen. Zatím není jasné, za jak dlouho by mohl padnout rozsudek.