Státní zástupce Jiří Kára muže obžaloval celkem z devíti skutků. V průběhu roku 2001 a na počátku roku 2002 podle žaloby celkem třikrát ve své kanceláři v Praze 1 znásilnil členy Hradní stráže, navíc dvakrát se o to neúspěšně pokusil. Psycholog se dopouštěl trestných činů vesměs podnapilý, přičemž vodku ve své vojenské kanceláři naléval i vojákům, od nichž žádal orální sex. Některé si vodil i domů.

Opilý důstojník podle obžaloby navíc vyhrožoval smrtí dozorčímu, jednoho vojáka zbil, druhému hrozil, že skončí ve Vltavě, další u něj myl nádobí.

"Vojáka opil tak, až usnul. Když se poškozený probudil, tak mu obžalovaný prováděl orální sex," opakoval státní zástupce několikrát.

 Obžalovaný se dnes odmítl k podezřením vyjádřit. "Nebudu vypovídat. Mám za sebou tříměsíční protialkoholní léčbu v Bohnicích, tehdy jsem byl alkoholově závislý, teď už jsem psychicky někde jinde," řekl poté, co Kára přednesl obžalobu.

Sám se potýkal s psychickými problémy

Topolovský zastával funkci psychologa zhruba pět let. Čtyřikrát ročně objížděl vojenské správy a vybíral elitní vojáky. V té samé době se však potýkal se svými osobními problémy, závislostí na alkoholu, depresemi. Ty podle jeho výpovědi učiněné před vyšetřovatelem pramenily z nejasné sexuální orientace. Proto se pět let sám léčil u psychiatra.

Poté co jej policie loni obvinila, rozhodl se prý skočit z Nuselského mostu. Zachránili ho náhodní kolemjdoucí.

Příteli dal třicet tisíc

Značně nadstandardní vztah prý udržoval především s jedním z vojáků.

"Byl to můj nejlepší kamarád ze záklaďáků a chodil za mnou v podstatě každý den. Vojáci o něm říkali, že je kuřka a že to se mnou táhne. Dával jsem mu peníze na cestu domů, na Vánoce, celkově mě stál asi třicet tisíc. Zatím se nebudu vyjadřovat , jestli jsem s ním měl sexuální styk," popsal již dříve. Údajně mladíkovi dopomohl také k lepšímu zařazení.

Byla to msta, tvrdil

Při čtení dřívější výpovědi se v pondělí Topolovský střídavě usmíval, kroutil hlavou nebo si ji držel v dlaních. Topolovský dříve označil nařčení za mstu vojáků, kteří nepatřili k jeho oblíbencům.

Topolovský míní, že k trestnímu stíhání zavdal příčinu voják, kterému odmítl půjčit peníze a vyjednat mu lepší postavení ve službě. "Obvinili mě na základě výpovědi jednoho z vojáků. To on rozhlásil, že jsem obtěžoval vojáky a pak se začala šířit šuškanda. Jeho výpověď byla msta a ostatní se pak přidali."

Záviděli prý jiným vojákům, že za ně psycholog platí útraty v restauracích a dává jim peníze. "Vojáci za mnou sami chodili, vyprávěli mi o průserech, kdo se kde ožral...," řekl Topolovský.

Líčení sledoval člen výboru Rady vlády pro lidská práva a předseda Gay iniciativy (dříve SOHO) Jiří Hromada. "Obžalovaný si mě zvolil jako pozorovatele," řekl novinářům.

Rozsudek by měl padnout možná již na konci tohoto týdne, obžalovanému hrozí až osmileté vězení.