Tři Dagestánce a jednoho Moldavana policie zadržela minulý rok, v Česku údajně vyráběli falešné doklady pro teroristy v Dagestánu. V případě prokázání viny hrozí obžalovaným až desetileté tresty odnětí svobody.

Čtveřice je podle Bláhy obžalována z trestného činu padělání a pozměňování veřejné listiny. Skupina čin prý spáchala s úmyslem umožnit nebo usnadnit teroristický útok. Státní zastupitelství podalo obžalobu také na dva Bulhary a jednoho Dagestánce, kteří se na padělání listin podíleli jako organizovaná skupina.

Cizinci jsou podezřelí, že pracovali pro radikální islamistickou organizaci Džamaat Šariat. Ze sedmi lidí, kteří podle policie v padělatelské dílně pracovali, prý čtyři věděli, že doklady nebo výnosy z nich skončí v rukou teroristů.

Falzifikáty byly velmi zdařilé

Padělky dokladů byly podle šéfa Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty velice zdařilé a muži byli schopni vytvořit kompletní identitu člověka. K tomu používali padělky razítek různých úřadů. Při běžné kontrole na policii by se podle něho jen těžko přišlo na to, že jde o falzum.

Dagestánská teroristická skupina Džamaat Šariat má na svědomí řadu krvavých útoků na činitele místní administrativy a příslušníky vojsk. Nejkrvavější akcí, kterou provedli příslušníci Dagestánské fronty, byl podle médií útok na kolonu, ve které byli členové vojenského orchestru kaspijské námořní pěchoty, v květnu 2002. Džamaat Šariat měla také podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru v březnu roku 2010, který si vyžádal na 40 obětí.