Ponomarenko měl k miliónům podle obžaloby přijít při podvodných obchodech s nemovitostmi, na které mu naletěla desítka lidí. Pod záminkami poskytnutí půjček zajištěných převodem vlastnického práva k nemovitostem měl přimět poškozené k podpisu smluv, které při nesplácení umožnily převod nemovitostí do jeho vlastnictví. Zákazníkům přitom nakonec žádné peníze neposkytl.

Do pasti se chytil například muž, který si od něj chtěl půjčit peníze kvůli hrozbě exekuce. Tvrdil, že z půjčené částky neviděl ani korunu. Ponomarenkem podstrčené smlouvy podepisoval, aniž si je přečetl a věděl, k čemu se upisuje. Naivně si myslel, že Ponomarenko jeho dluhy zaplatí.

Nejsem žádný vyděrač. Je to jen snaha některých lidí se vyhnout plnění svých závazků.odsouzený

Někteří poškození si stěžovali, že jim Ponomarenko podal listiny k podpisu a poté jednu stranu s částkou peněz vyměnil a dopsal si ji podle svých potřeb.

Některé poškozené měl navíc Ponomarenko vydírat, hrozit jim zabitím.

Ponomarenko jakoukoliv vinu vytrvale popíral. „Nejsem žádný vyděrač. Je to jen snaha některých lidí se vyhnout plnění svých závazků,“ uvedl v úterý v závěrečné řeči Ponomarenko. Jediné, co Ukrajinec nerozporoval, byly zbraně ukryté v jeho domě. „Zbraně jsem jenom přechovával, mám k nim odpor,“ dodal Ponomarenko.

Obžaloba obsahovala sedm bodů a soud Ponomarenka uznal vinným ze šesti z nich. Nestál přitom před soudem poprvé. Jako podnikatel v realitách si skutečně žil na vysoké noze a přimotal se i k mafiánským obchodům, kvůli kterým už loni svědčil u hradeckého trestního tribunálu. Jelikož už je Ponomarenko dva roky ve vazbě ve věznici se největší pravděpodobností příliš neohřeje.