Ozbrojený a nebezpečný. To byl stručný popis čtyřiatřicetiletého Poláka, který by si klidně zasloužil přezdívku polský Kajínek. Recidivista s bohatou trestní minulostí má totiž za sebou mimo jiné útěk policejní eskortě i z polského vězení. V Polsku je stíhán za vraždu a vydírání.

Když mu u sousedů hořela půda pod nohama, vydal se s novou identitou do České republiky. Ale to se přepočítal. Lovci lebek ho zadrželi loni na podzim.

Muž začal žít a pracovat v Brně. Získal funkci poměrně vysokého manažera v jedné z počítačových firem, našel si německou přítelkyni a žil na velmi vysoké úrovni. Nikdo z jeho okolí netušil, co je zač a že je na něj vydán mezinárodní zatykač.

Zatýkání nebezpečných pachatelů v Brně.

Zatýkání nebezpečných pachatelů v Brně.

FOTO: Policie ČR

Policistům se podařilo poměrně složitě zjistit, že si novou identitu vytvořil na falešné doklady skutečně žijícího Poláka, který o svém dvojníkovi neměl ani tušení. Předpokládali, že muž je ozbrojený, postupovali proto obezřetně. Zásahová jednotka muže zadržela v Německu ve chvíli, kdy jel autem v podnapilém stavu, uvedla policie.

Policisté v úterý představili několik případů, které v posledních dnech vyřešili. V dalším případě dopadli muže, který se osm let skrýval, aby nemusel nastoupit na 36 dní do vězení

Osm let se vyhýbal vězení v délce 36 dnů

Šestadvacetiletý muž se poměrně nesmyslně celých osm let vyhýbal nástupu trestu, který byl pouhých 36 dnů. Vězení si přitom měl odpykat za to, že ještě jako velmi mladý nenastoupil na trest ve formě veřejně prospěšných prací ve výši 72 hodin, které mu pak soud proměnil na zmíněných 36 dnů.

Zatýkání nebezpečných pachatelů v Brně.

Zatýkání nebezpečných pachatelů v Brně.

FOTO: Policie ČR

Později se pak za svůj prohřešek styděl, práci si hledal pro jistotu načerno, a jak se sám přiznal, strach měl z policie i ve výtahu.

Celých pět let před šestiletým trestem unikal také muž, který měl na svědomí závažnou majetkovou činnost. Toho zadrželi ve chvíli, kdy byl téměř bezbranný. Léto trávil ve známém autocampu u jezer pod Pálavou a zatčen byl ve chvíli, kdy se šel sprchovat a oblečen byl pouze v ručníku. Letošní vánoce už strávil za mřížemi. I tento muž byl však na útěku nelegálně ozbrojen dvěma zbraněmi.