"Muselo mu krvácet srdce, když viděl, jak mu zločinci z domu odnášejí zlaťáky, které byly jeho pýchou a na kterých si tolik zakládal. Je z toho úplně zdrcenej," řekla jedna ze sousedek.

Další žena bydlící v blízkosti je přesvědčená, že lupičům dal někdo tip. "To nebyla náhoda, šli najisto," přemítala nahlas.

"Pachatelům otevřela manželka sběratele, který v té době nebyl doma. Dva muži jí nejprve řekli, že přišli prodat mince, ale vzápětí vytáhli pistoli a natlačili se do domu. Záhy objevili trezor, ale žena jim nechtěla dát klíč, tak se ho snažili otevřít krumpáčem. Mezitím přišel domů sběratel, kterého hned fyzicky napadli a který jim klíče vydal," popisoval přepadení policista, který má o případu informace.

Pomoc přivedl vnuk

Podle sousedky měli manželé štěstí, protože krátce po přepadení je objevil jejich vnuk. "Bylo to tak deset minut potom, co ti gangsteři utekli. Kluk měl přijít na oběd a našel babi s dědou svázané do krve telefonní šňůrou," pokračovala žena.

"Když zazvonil u dveří, prarodiče na něho přes pootevřené balkónové dveře zavolali, že byli přepadeni. Hned odjel na policejní oddělení do Mariánských Lázní případ ohlásit," dodal policejní zdroj.

Podle policisty lupiči z trezoru odnesli kolekci zlatých historických mincí v hodnotě nejméně 1 020 000 korun, rodinné šperky, obrazy a ikony za další statisíce. K lupu z trezoru přibalili ještě vzácnou porcelánovou sošku a peníze v hotovosti z peněženek obětí.

Je to rána, potvrzuje psycholog

Samotný sběratel těžko nacházel slova. "Nezlobte se, já jsem ještě pod práškama. Nechci se k tomu vracet. Napište, že je to pro nás tragédie. Navíc mám hrozný strach. Vyhrožovali, že přijdou znovu a zabijí nás," hovořil skrz pootevřené okno šedovlasý muž.

Podle osloveného psychologa je pro okradeného numismatika ztráta sbírky osudovou ránou. "Pro takového člověka už je to více než záliba, ke které je velmi silně citově angažovaný. Teď musí prožívat silné trauma a pokud se policii nepodaří sbírku najít a vrátit mu ji, může ho to trvale duševně poznamenat," reagoval na případ klatovský psycholog Karel Havlík. Majitel přišel až uprostřed přepadení

Policisté případ vyšetřují jako trestný čin loupeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci. Po lupičích zatím bezúspěšně pátrají.