Už po prvním ohledání místa se spekulovalo o úmyslném založení požáru. „Šetřením po uhašení požáru bylo zjištěno, že jeho příčinou není technická závada, ale dům byl úmyslně zapálen. Jako pravděpodobný pachatel byla zjištěna jednačtyřicetiletá žena. Ta je dcerou čtyřiasedmdesátileté majitelky domu,“ uvedl v pondělí ředitel krajské policie Radek Malíř.

Žena podle vyšetřování zapálila na půdě staré noviny, od nichž potom chytil starý koberec. Shořela celá střešní a stropní konstrukce, škoda činí asi půl miliónu korun. Oběma ženám se podařilo včas z domu dostat.

Problémy s alkoholem

„Věc byla kvalifikována jako trestný čin vraždy ve stádiu pokusu. V případě, že bude žena uznána soudem vinnou, hrozí jí trest odnětí svobody na deset až osmnáct let,“ upřesnil Malíř. Dcera majitelky domu se policistům přiznala, že dům zapálila. Odmítá však, že by chtěla ohrozit svou matku na zdraví nebo životě.

Podle informací, která má Právo k dispozici, měla jednačtyřicetiletá žena problémy s alkoholem a se svou matkou dlouhodobé spory. Při založení požáru měla být dcera opilá. To však policie z taktických důvodů nechtěla potvrdit.

„Motivem činu měly být vzájemné dlouhodobé spory matky s dcerou, které pokračovaly i v den požáru,“ dodal Malíř.

Podobný případ loni

Podobný případ se stal loni v únoru na Orlickoústecku. Ivo Hovorka tehdy zapálil chatku, ve které byli čtyři lidé. Ti se před požárem zachránili skokem z okna ložnice v podkroví, jedna žena utrpěla těžké zranění, nezletilý chlapec byl zraněn lehce. Další dva muži se zranili při hašení požáru. Soud Hovorku potrestal za pokus o vraždu 16 lety vězení, rozsudek zatím není pravomocný.