„Opakem individuálního zoufalství je solidarita, opakem pasivity je společná akce proti nespravedlnosti. Právě proto nechceme mlčet, právě proto visí figuríny oběšených v pražských ulicích. Naše akce je pouze prvním viditelným vyjádřením nesouhlasu a odporu. Další budou následovat,“ napsala iniciativa Prak.

Novinky organizátory přes jejich webovou adresu kontaktovaly, nebyli ale ochotní odkrýt svou totožnost. Uvedli, že jim jde především o téma, tedy nesouhlas s bohatnutím části lidí, kteří vydělávají na nastaveném systému společnosti.

Jedna z figurín v ulicích Prahy.

Jedna z figurín v ulicích Prahy.

FOTO: Petr Janiš, Právo

Jednoho viselce sundávali pražští hasiči z metronomu na místě bývalého Stalinova pomníku, druhý visel z klandru v Chotkových sadech. Oboje poblíž sídla vlády ve Strakově akademii.

Jedna z figurín nedaleko křižovatky U Bulhara.

Jedna z figurín nedaleko křižovatky U Bulhara.

FOTO: Petr Horník, Právo

Mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan Právu v pondělí kolem poledne řekl, že ví o dvou figurínách. Další by měla být u stanice metra Vltavská.

Policisté při odstraňování figuríny.

Policisté při odstraňování figuríny.

FOTO: Petr Janiš, Právo

„O situaci víme. Jakoukoli figurínu odstraníme a předáme ji oddělení ztrát a nálezů pražského magistrátu,“ řekl Právu Hulan. Podle něho je věc předmětem dalšího zkoumání. „V okamžiku, že dojdeme k závěru, že šlo o protiprávní jednání, řešili bychom věc dále my. Pokud bude věc kvalifikována na přestupek, předáme to správnímu úřadu,“ poznamenal Hulan.

Figuríny nedaleko křižovatky U Bulhara.

Figuríny nedaleko křižovatky U Bulhara.

FOTO: Petr Horník, Právo

Otázka je, jaká norma by měla být akcí překročena.

Sdělení iniciativy je silné. „Spirála, na které se chudoba mnoha stává ziskem pro několik málo jiných, získává na obrátkách. Bohatnou lichváři, exekutoři a advokáti, kteří jako by tvořili jeden průmysl dluhu, schopný proměnit pokutu či nedoplatek za pár stovek v exekuci za desítky tisíc.

Jedna z figurín v ulicích Prahy.

Jedna z figurín v ulicích Prahy.

FOTO: Petr Horník, Právo

Spekulantům s byty, kteří segregují městský prostor podle příjmů, roste zisk. A chudí a bezmocní se za přihlížení tiché většiny, jež má obavy o vlastní osud, propadají do stále hlubší chudoby a bezvýchodnosti,“ stojí na stránkách iniciativy.

Policisté při odstraňování plakátu.

Policisté při odstraňování plakátu

FOTO: Petr Janiš, Právo