Ke spolupráci chtěli svou oběť přinutit mučením. Brněnský městský soud za to ve středu potrestal Vavreka třemi lety vězení, Bilič si odsedí pět let.

„Poškozeného mučili, vyhrožovali mu a požadovali po něm peníze jako nájem za bydlení v chatce, i když na to neměli žádný nárok,“ prohlásila státní zástupkyně. Sám mučený bezdomovec před soudem sugestivně popisoval utrpěná příkoří.

Utéct se mu nepodařilo

„Spal jsem, když přišli do chatky. Chtěl jsem utéct, ale nastavili mi nohu, vtáhli mě zpátky a u toho mě ještě několikrát kopli do hlavy. Chtěli po mně peníze, já jsem jim řekl, že důchod beru až další den. Vyhrožovali mi, že když jim peníze nedám nebo zavolám pomoc, tak mi vypálí oči zapalovačem a budu slepák. Pak mi nasypali do pusy pepř a nutili mě ho sníst, poté jsem musel pít olej,“ líčil své útrapy bezdomovec.

Marjan Bilič (vlevo) a Ivan Vavrek se u soudu omlouvali a všeho litovali.

Marjan Bilič (vlevo) a Ivan Vavrek se u soudu omlouvali a všeho litovali.

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Po několikahodinovém trýznění, kde nechybělo ani pálení rozpálenou lžičkou, nakonec oba mučitelé z chatky odešli, ale jen poté, aby se vrátili další den, kdy měl bezdomovci přijít důchod.

Policii přivolal kurátor

„Říkali, že musím jít s nimi ke svému kurátorovi, kam mi důchod chodil, jinak že mě hodí do přehrady, že jsou mučitelé,“ vzpomínal senior. Nesourodá trojice nakonec došla ke kurátorovi, ten ovšem na nic nečekal a na pomoc nechal zavolat policii.

Oba výtečníci se před soudem tvářili jako zkroušení beránci. Káli se ze svých činů a slibovali, že všechnu škodu nahradí a budou nadále sekat latinu. „Mně se to celé už nelíbilo, ale Vavrek mi řekl, že on je vedoucí a já jen jeho zástupce, takže budu poslouchat. Teď je mi to moc líto,“ sypal si popel na hlavu již sedmkrát soudně trestaný Bilič.

„Chtěli jsme jeho důchod, teď bych se mu rád omluvil, vazba mě napravila,“ tvrdil zase Vavrek. Pocit viny oba dva ale rychle přešel po vyhlášení verdiktu, proti kterému se na místě odvolali.