Za všechny hovoří případ z prosince v Praze, kde se mladý partnerský pár rozhodl navštívit a vykrást pokoj v jednom luxusním hotelu v Břevnově.

Muž se ženou tam nejprve vypáčili dveře od místnosti ve čtvrtém patře, poté vybrakovali obsah pokojového minibaru a spokojeně usnuli. Z opileckého spánku je pak vzbudila policejní hlídka, která nezvané hosty našla spící přímo v pokoji.

Dealeři drog by asi řekli, že jejich prodej je určitě výnosným obchodem. Stejné mínění však nemohou mít dva cizinci původem z Afriky, kteří se počátkem prosince rozhodli prodat sáčky s kokainem a usušenou marihuanou třem kolemjdoucím v centru Prahy na Ovocném trhu.

K jejich smůle se ze tří oslovených mužů vyklubali policisté v civilu, kteří byli zrovna mimo službu. Neváhali a cizince odvezli na služebnu, kde je čekala policejní cela.

Neuvěřitelných více než osm desítek vloupání či krádeží má na svědomí jeden muž (57), kterého chytili policisté v listopadu v Praze 2. Stalo se tak krátce poté, co se snažil pomocí šroubováků vloupat do domu v Legerově ulici.

O tom, že nejde zase tak o úspěšného zločince, svědčí i fakt, že když ve stejném domě loupil ve sklepeních o půl roku dříve, zapomněl v něm svoji vlastní občanku. Díky tomu mu policisté mohli prokázat další krádeže.

Odzbrojující přiznání

Většinou platí, že přiznání je polehčující okolnost. Tohoto nepsaného pravidla se držel zloděj, který se v červenci snažil vykrást auto v Praze 4. Poté, co ho policisté našli přímo ve voze a zeptali se, proč sedí v cizím autě, odvětil jednoznačně: „Protože jsem blbej.“

Také sami zloději si ale musejí dávat pozor na ostatní nenechavé občany. Své o tom může vyprávět mladík z Brněnska, který jako vedoucí supermarketu v Rosicích vykrádal pokladny svých podřízených, když měli polední pauzu.

Na jeho nenechavé ruce přišli sami zaměstnanci, jenže když mladík už za asistence policie zamířil ke svému úkrytu, kde více než třicet tisíc korun schoval, utrpěl doslova šok. Někdo mu odcizené peníze ze skrýše také ukradl. Mladík je tak musel vrátit ze svého, přišel o práci a skončil za mřížemi.

Zřejmě nejbizarnější místo pro krádež si v prosinci vybral manželský pár z Hodonína. Muž se ženou zamířili do objektu patologie v místní nemocnici, odkud odcizili vaničku do sprchového koutu a úhlovou brusku.

Nakonec je oba prozradily stopy bot, které muž zanechal v nemocnici. Když ho totiž policisté vytipovali jako možného pachatele, přišel na služebnu vypovídat ve stejné obuvi jako při krádeži a pak už neměli kriminalisté problém mu vše prokázat.