„Policista provedl lustraci bez služebního důvodu a tyto osobní údaje vynesl z policejního oddělení s tím, že budou použity k poškození dotyčného muže,“ uvedl samosoudce Josef Prach. Kdo ale plakáty přímo vyrobil a vylepil, se zjistit nepodařilo.

„ Byly jich stovky a byly cíleně rozmisťovány na místech, kde byl poškozený známou osobou. To způsobilo, že poškozenému rapidně klesly zakázky a psychicky tím trpěla i jeho rodina,“ konstatoval soudce.

Kylián za neoprávněné nakládání s osobními údaji a zneužití pravomoci dostal jeden rok vězení s dvouletou podmínkou a zákaz práce u policie na dva roky. Proti rozsudku se na místě odvolal.

Ostuda v Plzni, Rokycanech a Chrástu

Plzní zostouzející letáky kolovaly na sklonku roku 2008. „Byl to šok, strach, ostuda. Dodnes se s tím setkávám v soukromí i při podnikání,“ řekl u soudu Kotáb. „Plakáty visely všude, na veřejném osvětlení, na domech, na každém vchodě, na popelnicích, na zastávkách, trvalo to několik týdnů,“ dodal.

Nezůstalo jen u Plzně a některých jejích částí, plakáty byly i v Rokycanech či Chrástu. „Strhal jsem je v jedné ulici, do rána tam byly znovu. Pak jsem našel jeden na svém autě, na skle u spolujezdce na parkovišti u nákupního centra. Strhl jsem ho a vzal na policii,“ upřesnil.

I jeho přítelkyně Jaroslava Pacholíková popsala u soudu, jaké psychické trauma rodina prožívala. „Moji známí a kamarádi se mě ptali, jestli je na tom něco pravdy, jestli nemá přítel nějaké problémy. Půl roku jsem nemohla spát a musela brát prášky,“ prohlásila žena.

Policista vinu popírá

Kylián svoji vinu popřel. „Nejsem si vědom, že bych ho lustroval,“ prohlásil u soudu. „Žádnou takovou fotografii jsem nikomu nepředával,“ dodal. Odhalen byl podle hesla, které při lustraci do systému zadal.

Kotáb si není vědom sporů, které by přerostly v takto štvavou akci. „Nevím, komu bych tak markantně ublížil, aby byla taková odezva,“ uvedl. Přesto padlo u soudu jméno muže, který po něm chtěl po dvou letech údajnou nápravu provedené práce. Podle Kotába šlo o dílo v hodnotě čtyř až pěti tisíc.

Tímto člověkem byl podnikatel Robert Šmolík. „Nešlo o žádný spor. Jen mi slíbil, že mi udělá ve stodole nějakou elektriku, ale na práci nakonec nedošlo,“ tvrdil Šmolík. Ten přiznal, že se s policistou Kyliánem zná. Popřel ale, že by měl s letáky cokoliv společného.