Odvolací soud tak potvrdil verdikt ústeckého soudu, který Macháčkovi jedenáctileté vězení uložil třikrát. Odvolací soud mu však případ dvakrát vrátil.

Muž se k vražednému útoku na pětačtyřicetiletou manželku přiznal. Hájil se ale tím, že byl v době činu nepříčetný. Téměř 20 let trpí chorobou trojklanného nervu, která podle znalců způsobuje člověku vůbec největší možnou bolest. Macháček v důsledku nemoci trpí úpornými bolestmi hlavy, bere silné léky a několikrát se pokusil o sebevraždu. Bolesti v kombinaci s alkoholem podle jeho obhájce způsobily, že se přestal ovládat.

Obžalovaný: Řekla, že jsem impotent

V průběhu soudního líčení byly vypracovány dva rozdílné posudky - podle jednoho měl obžalovaný ovládací schopnosti sníženy mírně, podle druhého, předloženého obhajobou, významně. Proto vrchní soud zadal vypracování posudku v odborném ústavu. Macháček byl dokonce kvůli testům na tři měsíce umístěn na zavřeném pavilonu bohnické psychiatrie.

"Tento posudek byl zcela objektivní a podle něj je obžalovaný za své jednání trestně odpovědný. Ovládací schopnosti měl ovlivněny jen mírně," řekla dnes soudkyně.

Tragédie se odehrála kolem 05:00 na Boží hod před více než čtyřmi lety. Macháčkova žena tehdy vstala z postele, aby vyprovodila mladšího ze dvou synů do práce. Pak chtěla vyměnit kočkám písek. Její manžel ji v touze po sexu začal svlékat, žena ho ale odmítla a kopla do rozkroku. Pak mu údajně řekla, že je impotent. To muže natolik rozčílilo, že ženu nejprve několikrát praštil do hlavy, pak ji škrtil provazem, rdousil rukama a nakonec jí zasadil deset bodných ran do hrudníku. Poté se pokusil o sebevraždu.

Projevil především sebelítost

Podle znalců je Macháček hysterik, jeho osobnost je neharmonická a nevyvážená, IQ podprůměrné. Podle soudkyně odvolacího soudu je trest mírně nad dolní hranicí sazby přiměřený. Zohledňuje polehčující okolnosti, jakým je zdravotní stav obžalovaného, i přitěžující - k těm podle soudu patří fakt, že se snažil bagatelizovat svou vinu a projevil nedostatek souznění s obětí. "Dával najevo zejména sebelítost," uvedla předsedkyně senátu.

Macháček k soudu dlouhodobě nechodil, nepřišel ani dnes.