"Byl to velmi složitý a neobvyklý případ, který si zaslouží, aby byl popsán v odborné kriminalistické literatuře," komentoval závěr hlavního líčení státní zástupce Jaroslav Kandráč.

Podle soudu tvoří jednotlivé události mozaiku, která jednoznačně svědčí o předem připravené vraždě.

Přísnější trest dostal 29letý Radek Škrkoň, který s obětí obcházel pojišťovny. Jeho o rok mladší bratr Pavel byl odsouzen za podílnictví.

Oběť se udusila v nákladovém prostoru avie

Myšlenkou pojistit svého známého na velmi vysoké částky tak, že v případě fingované nehody peníze připadnou právě jemu, se Radek Škrkoň zabýval podle soudu minimálně od počátku roku 2000. V průběhu října téhož roku uzavřel Martin Doležal za asistence Škrkoně u různých pojišťoven pět smluv o životním pojištění. U všech byl Škrkoň na základě lstivé legendy uveden jako osoba, která má v případě úmrtí Doležala peníze dostat.

Začátkem ledna 2002 bratři podle rozsudku společně vybavili vozidlo značky Avia v zadním prostoru nevyhovujícím plynovým vytápěním a zároveň upravili výfukové potrubí tak, aby zplodiny proudily do skříňové nástavby.

8. ledna 2002 pak s ohledem na připravené okolnosti Doležal nastoupil do zadní části vozidla, kde si zatopil a usnul. Po několika hodinách jízdy ho Pavel Škrkoň, který avii řidil, objevil mrtvého, když zastavil na čerpací stanici na Novojičínsku.

Rozsudek zatím není pravomocný, oba odsouzení se proti němu odvolali a tvrdí, že jsou nevinní.