„Požár stodoly jako první zpozoroval svědek, který také přišel událost ohlásit osobně na nedalekou stanici hasičů. Ze sto metrů vzdálené stanice byli profesionální hasiči na místě požáru doslova do minuty. V době příjezdu velitel zásahu potvrdil, že požár je rozsáhlý a vyžádal si výjezd dalších posilových vozů,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Záchranáři podle něj obklíčili hořící hospodářská stavení a zásahem se snažili především zabránit rozšíření požáru na blízké středisko ochránců přírody. Prioritou byla také ochrana blízko stojících významných kulturních a historických staveb a dřevěnic.

Lokalizace plamenů zabrala hasičům asi půl hodiny. Oheň se v tu dobu už částečně přemístil na střechu hlavní budovy ochránců přírody.

„Naštěstí se jej podařilo zastavit. Část budovy byla ale zasažena vodou z hašení a došlo k promáčení objektu. Během prvního průzkumu v zasažených objektech se hasičům podařilo včas vytáhnout velkou tlakovou nádobu na plyn a zabránit případnému výbuchu,“ poznamenal mluvčí.

O půl páté ráno střechy hospodářských budov zcela prohořely a začaly se bortit. Uvnitř objektů jsou zničeny veškeré uskladněné věci a vybavení i na aktuálně chystaný víkendový Mikulášský jarmark, který je jednou z největších akcí svého druhu na Zlínsku.

V celkové likvidaci požáru pokračují hasiči i v dopoledních hodinách. „Nadále je nutné vyhazovat prohořívající seno, dřevo i další uskladněný materiál. Některá skrytá ohniska požáru jsou stále prolévána vodou a postupně dohašována,“ dodal Mitáček.

FOTO: HZS Zlínského kraje