Příkladem toho, že přísnost jednotlivých ředitelů dosud hraje v personálních otázkách velkou roli, jsou dva nedávné incidenty z Ostravska. Výtržnost policisty z okresu Karviná, který se v těžké opilosti dostal do potyčky se strážníky ve Vratimově, když v noci zvonil lidem na zvonky, skončila okamžitým propuštěním ze služebního poměru, aniž by byl obviněn z trestného činu.

Jeho kolega ze Studénky Václav Filipec, který měl v listopadu brutálně obuškem zbít cyklistu a pak ho pokáleného a s poraněnými ledvinami dvě hodiny vyslýchat, přitom bez problému slouží dál. Vedení novojičínského okresu totiž už tři měsíce vyčkává, zda Inspekce ministra vnitra sdělí Filipcovi obvinění.

Mluvčí karvinské policie potvrdila, že policista, propuštěný kvůli výtržnosti, skutečně ještě nebyl obviněn. "Závažným způsobem ale porušil služební přísahu a je podezřelý z výtržnosti. Okresní ředitel proto využil své pravomoci a propustil ho ze služebního poměru. K případu se nebudeme dále vyjadřovat, dokud nebude pravomocně uzavřený," dodala mluvčí.

Postup novojičínského ředitele v kauze Filipec přitom nedávno před novináři hájil i náměstek krajského policejního ředitele Jiří Pščolka a doslova řekl, že policie vždy v minulosti čekala na obvinění. "Nelze ho postavit mimo službu, protože nebyl obviněn. Míč je nyní na straně inspekce, která případ vyšetřuje" řekl Pščolka. K přísnému rozhodnutí karvinského okresního ředitele se včera pro časovou zaneprázdněnost nechtěl vyjádřit.

Po letech bude zákon

Podle informací z Policejního prezidia ČR od příštího roku nabývá účinnosti nový zákon o služebním poměru, který má postup okresních ředitelů v podobných případech sjednotit. "V zákonu je dnes uvedeno, že policista důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu, může být za předem daných okolností zproštěn výkonu služby . Od příštího roku ale bude slovíčko může nahrazeno slovem musí. Stejně to bude i u propuštění. Dnes policista může být propouštěn, pokud je pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin, od příštího roku už bude muset," uvedla Lucie Uhlířová z tiskového odboru Policejního prezidia.

Novojičínský policejní ředitel Karel Třetina, který Filipcův zákrok v listopadu označil za nepřiměřený, svůj zatím benevolentní postup v případu nadpraporčíka Filipce hájí jeho složitostí. "O zákroku jsou dosud pochybnosti, a proto je nutné počkat na výsledek vyšetřování. Kdyby se výtržnosti, o které mluvíte, dopustil policista z našeho okresu, také bych ho propustil, protože v tomto případě s dokazováním nejsou problémy. Když někdo něco ukradne a je chycen při činu, není se přece o čem bavit," uvedl Třetina a dodal, že o složitosti dokazování v případu Filipce svědčí i to, že ho inspekce vyšetřuje už tři měsíce.