Soud ji potrestal také zákazem činnosti na pět let, zároveň má uhradit zdravotní pojišťovně výdaje 2,7 miliónu korun. Rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle soudů se porušením důležité povinnosti vyplývající z jejího postavení dopustila ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Dítě se narodilo postižené a později zemřelo. Königsmarková pochybení odmítá.

Porod vedla neoprávněně

Königsmarková podle obvodního soudu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se podle prvoinstančního verdiktu neinformovala o předchozích porodech rodičky, při kterých se objevily komplikace. Sama pak prý přehlížela problémy, které žena před porodem i při něm měla, a neposlala ji do nemocnice.

Zároveň údajně neměla dostatečné zázemí na to, aby sama komplikovaný porod provedla. Dítě se proto podle obvodního soudu začalo dusit a vdechlo zkalenou plodovou vodu. Žena pak podle prvoinstančního verdiktu neprovedla řádnou resuscitaci. Novorozenec skončil s těžce poškozeným mozkem. Dítě přežívalo na přístrojích 20 měsíců, letos v březnu zemřelo.

Částečná vina rodičky

Königsmarková je přesvědčena o tom, že při porodu nechybovala. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, prý nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace. U ženy při prohlídkách zaznamenala pouze vyšší tlak. Její advokát dříve uvedl, že Königsmarková bere vždy jen nerizikové rodičky. Matka zemřelého chlapce jí prý ale o svých předchozích problémech neřekla.

Částečnou vinu rodičky připustila v září i soudkyně obvodního soudu. Žena podle ní věděla, že její první porod museli lékaři urychlovat, při druhém se dítě na chvíli dusilo. Navíc navštěvovala školu pro porodní asistentky, a věděla tedy o porodech víc než ostatní. Nejela však do nemocnice, i když porod trval přes 40 hodin. Záchranáře spolu s manželem a Königsmarkovou zavolali až poté, co se chlapec narodil a nedýchal.