Proti rozsudku se na místě odvolal státní zástupce Jiří Chaloupka, který nyní musí do tří dnů podat proti verdiktu písemnou stížnost ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Ten pak stížnost posoudí v termínu, který není přesně stanoven.

„Obvykle to bývá zhruba do měsíce. Pokud rozhodne ve prospěch Škrlové, může být ve stejný den z věznice propuštěna,“ uvedla soudkyně Jana Panská.

Barbora Škrlová během jednání havlíčkobrodského soudu

Barbora Škrlová během jednání havlíčkobrodského soudu

FOTO: Jaroslav Šnajdr, Právo

Podle Chaloupky nebyly splněny podmínky k tomu, aby vězení mohla opustit. „Odsouzená se staví do role ušlápnuté holčičky, přitom znalci u ní zjistili střídání rolí. Jako submisivní se pouze prezentuje. Posun v jejím chování směrem k nápravě nenastal, nepracovala na sobě a účinku trestu proto nebylo dosaženo,“ míní Chaloupka.

Podle něj nejsou ani dostatečné záruky spolku Šalamoun ani ombudsmana, kteří se za Škrlovou zaručili, a ani z posudků odborníků nevyplývá, že Škrlová bude na svobodě fungovat.

Do běžného života se ale vrátit může, ale ne bez pomoci.John Bok

„Splnila zákonnou lhůtu, když si odpykala dvě třetiny trestu a bylo prokázáno její polepšení. Soud zároveň přijal nad ní záruku, a proto lze její žádosti o propuštění vyhovět,“ zdůvodnila verdikt soudkyně.

Bok: Snaží se

Předseda spolku Šalamoun John Bok u soudu dokazoval, že Škrlová se o cestu k nápravě snaží a nic nepředstírá.

Barboru Škrlovou u soudu v její nepřítomnosti zastupoval aktivista John Bok.

Barboru Škrlovou u soudu v její nepřítomnosti zastupoval aktivista John Bok.

FOTO: Jaroslav Šnajdr, Právo

„Nepopírám ani nezlehčuju, co udělala, to je neodpustitelné," uvedl Bok.

"Do běžného života se ale vrátit může, ale ne bez pomoci, protože je sama bezbranná a nepraktická. Sama se ale nemá kam vrátit a po vypršení trestu by skončila na ulici,“ dodal.

Trvalo nám téměř rok, než jsme o tom, že Barboře už vězení v ničem neprospěje, soud přesvědčili.John Bok

Ten se zaručil, že se o Škrlovou jeho sdružení postará a poskytne jí materiální i psychickou pomoc. Azyl Škrlové ve svém bytě v Brně nabídl její přítel z dětství Petr Říha. Sdružení se rovněž zaručilo spolupracovat s probační službou, která bude na Škrlovou v pětileté podmínečné lhůtě, stanovené soudem, dohlížet.

Soudkyně Jana Panská (vlevo) v úterý rozhodla o předčasném propuštění Barbory Škrlové z vězení.

Soudkyně Jana Panská (vlevo) v úterý rozhodla o předčasném propuštění Barbory Škrlové z vězení.

FOTO: Jaroslav Šnajdr, Právo

Bok přijal verdikt s ulehčením, který se na místě vzdal práva odvolání. „Trvalo nám téměř rok, než jsme o tom, že Barboře už vězení v ničem neprospěje, soud přesvědčili. Určitě bude mít radost, ale zároveň bude i zaskočena. Nebude to pro ni ani pro nás jednoduché, protože i podle znalců bude celoživotně na někom částečně závislá. Těžké pro ni bude aspoň ze začátku všechno. Myslím, že dobré by pro ni bylo, kdyby začala studovat a aby se vrátila k hudbě, kterou na JAMU vystudovala,“ dodal Bok.

Ten o propuštění Škrlové žádal soud od loňského prosince. Škrlová vstoupila do povědomí široké veřejnosti v souvislosti s tzv. kuřimskou kauzou.

Při vyšetřování spletitého případu týrání dvojice chlapců v roce 2007 vyšlo najevo, že Škrlová se před českými úřady vydávala nejprve za dvanáctiletou dívku, pak zmizela a o rok později byla nalezena v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého Adama. Jako chlapec tam dokonce chodila do školy.

V případu bylo odsouzeno celkem šest lidí.