Nezodpovědnost viděl hotelový personál především v tom, že provozní, původně z Hradce Králové, si po stále častějších epileptických záchvatech nezřídka sedl do auta a odjel do šestnáct kilometrů vzdáleného Vrchlabí, kde s rodinou bydlel. Na nic nedbal.

Provozní děsil zpočátku spolupracovníky natolik, že při jeho prvních záchvatech raději zavolali sanitu, která ho odvezla do nemocnice, kde v jednu chvíli strávil dva dny na kapačkách.

Zakázali mu služební auto

„Později jsme si na jeho stavy, které ovšem nabývaly na intenzitě, zvykli. Obvykle si sedl, zapálil cigaretu a byl klid. Někdy ovšem prokládal prášky alkoholem, což jeho nemoci určitě neprospívalo. Přesto jsme se nakonec začali obávat, aby se něco nestalo. Jakmile se záchvaty začaly stupňovat, zakázali jsme mu používat alespoň služební vůz. Víc jsme dělat nemohli. Vlastní auto ale nadále používal, jako by se nic nedělo,“ popisuje hoteliér.

Video

Je mi to líto, opakoval v slzách řidič, který v Hradci usmrtil dvě děti. (Zdroj: TV Prima)

Zda už někdy měl s řízením kvůli nemoci problémy, policie odmítla sdělit, stejně jak dlouho má řidičské oprávnění.

„Je to informace osobního charakteru, která je navíc součástí vyšetřování,“ uvedla mluvčí krajské policie Ivana Ježková.

Je ale pravděpodobné, že dnes čtyřicetiletý řidič získal řidičák už před mnoha lety, a pokud dosud žádnou kalamitní či tragickou nehodu nezpůsobil, nikdo na jeho rizikový stav neupozornil.

Skončil ve vazbě

Hradecký soud vyhověl žádosti policie a uvalil v pondělí na muže vazbu. Již v neděli večer byl muž obviněn z usmrcení z nedbalosti, za což mu v případě prokázání viny hrozí až desetileté vězení.

ČTĚTE TAKÉ: Je mi to líto, opakoval v slzách řidič, který v Hradci usmrtil dvě děti

Podle zdroje Práva tvrdil obviněný řidič během lékařského vyšetření v hradecké fakultní nemocnici, že si na nic nepamatuje. Vlastní vyšetřování případu podle policie potrvá měsíce. „Bude vypracováno několik posudků, které budou zkoumat i zdravotní stav obviněného,“ potvrdila Ježková.

Poznat epileptický záchvat není tak snadné

Podle některých svědků totiž přepadl řidiče epileptický záchvat. To, že muž touto nemocí trpěl, potvrdila médiím i žena, která mu půjčila automobil, s nímž havaroval.

Přednosta neurologické kliniky hradecké fakultní nemocnice Radomír Taláb uvedl, že medicína zná řadu typů epileptických záchvatů o různé intenzitě. „Laici se nejčastěji dozvědí o velkém záchvatu, kdy pacient upadá do bezvědomí, má křeče a podobně. Jiné záchvaty však tak dramaticky neprobíhají a určit, že jde skutečně o epilepsii, je poměrně obtížné. Dedukuje se z různých příznaků, takže říci, že jednání konkrétního člověka skutečně ovlivnil epileptický záchvat, je komplikovaná záležitost. Pozorováním se diagnóza jednoznačně stanovit nedá,“ řekl lékař.

ČTĚTE TAKÉ: Těžcí epileptici za volant nesmějí, ale ohlídat se to nedá

Ani z chování člověka po události nelze podle jeho názoru usoudit na epilepsii. „I zdravý člověk, pokud se stane účastníkem nehody, bývá postižen šokovým stresem,“ připomněl Taláb.

Lidé si připomínají památku chlapců

Na nároží křižovatky ulic Habrmanova a P. Hanuše, kde muž s vozem Fiat Croma v sobotu smrtelně zranil na přechodu šestiletého a tříletého chlapce, stále hoří svíčky. V pondělí poprvé okolo chodily děti, mířící do nedalekých základních škol.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z místa tragické nehody v Hradci Králové

„Bydlím v domě hned vedle té nešťastné křižovatky. Děsí mne, že tu teď bude dcerka denně přecházet, když půjde na autobus do školy. Moc myslím na ty rodiče, vůbec nevím, co bych dělala v jejich situaci,“ vyjádřila asi čtyřicetiletá žena myšlenky většiny lidí, kteří zde žijí nebo procházejí okolo místa neštěstí.

Vyšetřovatelé také stále ještě hledají svědky nehody. Hlásit se mohou na telefonním čísle 974 526 573 nebo na bezplatné lince 158.