Poranění na ruce si žena způsobila při vybírání pošty. Až poté zjistila, že se ve schránce nachází použitá injekční stříkačka. "Ve městě jsou lokality, které strážníci kontrolují. Jde o parky, zarostlá zákoutí, oznámení míváme i v blízkosti dětských hřišť. Ale že by se našla jehla ve schránce, to je první případ," řekla mluvčí strážníků.

Měsíčně podle ní v průměru najdou strážníci ve městě až 20 takových použitých jehel, existují i případy, kdy naleznou i větší množství. Extrémní případ se stal v sobotu na třídě Svornosti, kde našli tašku s 250 injekčními stříkačkami.

Důchodkyně kvůli poranění musí nyní absolvovat různá vyšetření. Podle Růženy Haliřové z Krajské hygienické stanice v Olomouci musejí odborníci především vyloučit riziko přenosu infekčních chorob přenášených krví, jako je například žloutenka. "Člověk musí jít na odběry krve, pod lékařským dohledem je půl roku," řekla Haliřová.

Hygienici v Olomouckém kraji evidovali na jaře letošního roku na 1062 problémových uživatelů drog, kteří vyhledali pomoc v některém zdravotnickém zařízení či poradně pro toxikomany. Meziročně se podle nich jejich počet zvýšil o zhruba 250. Skutečný počet narkomanů v kraji je ale mnohem vyšší. Problémových uživatelů drog v regionu přibývá několik let, snižuje se ale i jejich věk. Výjimkou nejsou podle odborníků ani děti.
V oblíbenosti drog v regionu vede pervitin, následuje marihuana a heroin. Nejvíce problémových uživatelů hygienici evidují na Olomoucku, nejméně naopak na Přerovsku. V celostátním srovnání se Olomoucký kraj pohybuje v průměru.