Mezi obžalovanými jsou i klienti H-Systému Ivan Král a Pavel Středa, pro které žalobce Boris Havel navrhl podmíněné tresty. V době, kdy to začalo jít s H-Systémem z kopce, se postavili do čela těch, kteří se rozhodli své domy dostavět i za cenu, že část financí zaplatí znovu. Podle Havla však svým jednáním poškodili tu část poškozených klientů H-Systému, kteří se členy družstva Svatopluk nestali.

Soudce Kamil Kydalka v úterý přečetl poslední listiny, kterými byly zápisy z valných hromad někdejší úspěšné stavební společnosti. Provedení zbytku navrhovaných důkazů včetně výslechu svědků zamítl jako nadbytečné.

Podle žalobce šlo o podvodný projekt

Podle Havla byl projekt od začátku podvodný, tedy ještě před tím, než Smetka sjednal množství úvěrů od jednotlivých poboček Komerční banky. Za poskytnutí těchto rizikových, téměř miliardových úvěrů jsou zvlášť vedle Smetky stíháni i tři bankéři pobočky KB, kteří je schválili, a za napomáhání podvodu i znalec.

H-Systém vznikl propojením sedmi společností a od roku 1993 nabízel levné a zajímavé řešení bydlení. Do projektu postupně vložilo dohromady 1,2 miliardy celkem dvanáct set lidí. Pouze třicet z nich se však dostavěného domku dočkalo.

Podle žalobce se Smetka společně s dalšími třemi manažery H-Systému dopustil podvodu především tím, že klientům zatajil, že jejich finance půjdou nejprve na jiné projekty. Teprve až se je podaří zhodnotit, tak se postupně vrátí do pokladny H-Systému a poputují na realizaci výstavby. K tomu však až na zmíněných třicet domků nedošlo, firma skončila v roce 1997 v úpadku.