Pokud hned na místě nezaplatí, může se pokuta ve správním řízení vyšplhat až na 15 tisíc korun. "Podle přestupkového zákona je rozpětí blokové pokuty, kterou policisté mohou uložit, dáno nulou až pěti tisíci korun. Totéž platí i pro správní řízení, kde je rozpětí od nuly do 15 tisíc korun," vysvětlil Právu ředitel republikové dopravní policie Zdeněk Bambas. Uvedl, že policisté nemusí udělit blokovou pokutu v maximální výši. "Přestupkový zákon uvádí, že policista přihlíží k osobě a okolnostem spáchání přestupku. To platí pro všechny přestupky," dodal Bambas.

Středočeský šéf dopravní policie Stanislav Huml uvedl, že policisté hodnotí přestupek jinak v situaci, kdy třeba řidič veze těhotnou ženu nebo nemocného k lékaři a jinak v situacích, kdy jde o zřejmé porušení dopravních předpisů. "V neděli zahájené kontroly budou zcela jistě rozlišovat jestliže na dálnici vjede bez dálniční známky těžký nákladní vůz nebo osobní auto," odpověděl Huml na dotaz Práva.

Nikdo z dotazovaných policistů se nechtěl vyjádřit k nedostatkům přestupkového zákona, který rozpětím výše pokuty od nuly do pěti tisíc korun vytváří korupční prostor pro policisty i neukázněné a chybující řidiče. "To je věc zákonodárců, kteří zákon v takovéto podobě přijali," řekl Právu moravský dopravní policista, který si nepřál být jmenován.