Do Podolí dorazila specializovaná firma, která zdroj radioaktivního záření vytáhla ze země. Během dopoledne pracovníci Státního úřadu radiační ochrany sbírali na místě vzorky, které putovaly do laboratoře na rozbor.

Poté, co váleček z udusané země firma vytáhla, kontrolují, zda na hřišti je nyní radiace v normě.

Mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Marek Bozenhard řekl ČTK, že by mohlo jít o Radium 226, které se používá v lékařství. "Že se jedná o Radium 226, je zatím jen odhad, musíme počkat na potvrzení," řekl Bozenhard.

Tuto domněnku potvrdila také šéfka SÚJB a expertka na jadernou fyziku Dana Drábová. Podle ní bylo v minulosti běžné, že se po letech nacházely vyřazené předměty z radia, které se užívá v lékařství. Mohlo by tak jít například o radiovou jehlu.

Pracovníci Státního úřadu radiační ochrany sbírají vzorky v pražském Podolí

Pracovníci Státního úřadu radiační ochrany sbírají vzorky v pražském Podolí

FOTO: Novinky

Podle slov Ireny Češpírové ze Státního ústavu jaderné ochrany je možné, že se váleček do země dostal už v době, kdy se hřiště budovalo. Vzhledem k tomu, že země byla udusaná a nebyly v ní stopy po kopání, není pravděpodobné, že by se tam dostal v poslední době.

Drábová doplnila, že radium se v minulém století běžně používalo.

Video

V Podolí zářil ze země starší lékařský přístroj, zřejmě radiová jehla. Zdroj: Novinky.cz

Menší radiace byla po celém hřišti

Stopy zvýšené radiace byly podle informací České televize objeveny například i na skluzavce. Odborníci proto také zvažovali, zda by primárním zdrojem radiace mohl být roztok, který v místě někdo vylil a děti jej následně roznesly na podrážkách do okolí.

"Dcera přijela nedávno z Kanady a měsíc si na to hřiště chodila s vnukem hrát, tak z toho samozřejmě máme radost," řekl s ironií Novinkám místní obyvatel Miloslav Lízner. Dodal, že mají obavy, aby se radiace nějak neprojevila na zdraví dítěte.

Další informace k tématu
Podobný nález na veřejnosti nepamatuji, přiznal k radiaci v Podolí expert
Hasiči naměřili na dětském hřišti v pražském Podolí vyšší radiaci

Na zvýšenou radiaci upozornil ve středu večer Pavel Bykov, který se vydal na podolské hřiště se svým synem. "Najednou mi začaly pípat hodinky, na nichž mám zařízení, které radiaci měří," řekl muž, který se amatérsky zajímá o radiaci. [celá zpráva]

Běžel proto domů pro další přístroje, které hodnoty potvrdily. "Ukazovalo to 500 mikrosievertů metr od toho koše, ulice je uzavřená, v okolí asi tak 15 metrů už je radiace normální," řekl Bykov.

Video

Odborníci měří radiaci na dětském hřišti v Podolí. (Zdroj: Novinky.cz)