Městský soud zároveň změnil i kvalifikaci trestného činu, kterého se Zítko dopustil, a to z hanobení rasy, národa a přesvědčení na podporu a propagaci hnutí, potlačujících lidská práva.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Evy Burianové se žalobkyni podařilo doložit, že v České republice působí neonacistická hnutí, která se Hitlerovou knihou inspirují.

Hodlá se obrátit až do Štrasburku

Dnešní verdikt padl již v druhém kole procesu. Zítko byl původně odsouzen ke trestu stejné výše. V prvním kole soud vydání Mein Kampfu označil za propagaci hnutí potlačujících lidská práva. Věc se dostala až k Nejvyššímu soudu a podle jeho usnesení nemohl vydavatel podporovat nacismus. Zdůvodnil to tím, že propagované hnutí musí existovat a působit v době, kdy mělo dojít ke spáchání trestného činu.

Případ se tedy vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 7, který Zítka loni v létě odsoudil za hanobení národa, rasy a přesvědčení. Původní výši trestu mu snížil na dvaadvacet měsíců s odkladem na tři roky.

Zítko byl dnešním verdiktem viditelně rozčarován. Novinářům řekl, že se proti němu bude bránit všemi dostupnými prostředky. Uvedl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu a ústavní stížnost. V případě, že u české justice neuspěje, chce se obrátit až k mezinárodnímu soudu do Štrasburku.