Stíhání z konce srpna se má podle zjištění Práva týkat nákupů policie na elektronických tržištích během dřívějšího působení Bébara v roli náměstka jihomoravské krajské policejní správy, kde působil až do přechodu na stejný post ve Zlíně do konce roku 2009.

Právě Bébar měl podle jeho kolegy a náměstka pro vnější službu Jaroslava Vaňka na policejním ředitelství nákupy přes elektronické tržnice na starosti. Podle informací Práva svým jednáním mohl Bébar způsobit policii a potažmo státu škodu přesahující milión korun.

„Ve věci byli obviněni tři civilní pracovníci policie a jeden policista. Usnesení o zahájení trestního stíhání bylo vydáno 31. srpna pro trestný čin podvodu, kde v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení,“ řekla v úterý Právu šéfka žalobců z Prahy 1 Šárka Pokorná.

Doplnila, že obvinění si proti usnesení podali stížnosti, o kterých nyní rozhoduje Městské státní zastupitelství v Praze.

Podle informací Práva z důvěryhodného zdroje se obvinění kromě Bébara týká také jeho tří někdejších podřízených civilních zaměstnanců krajské policejní správy, kteří pracovali na jeho ekonomickém úseku.

Nikomu nic neřekl

Jak se ale Právu podařilo zjistit, Bébar o svém obvinění zřejmě nikomu z nejbližších kolegů ani přímému nadřízenému nic neřekl a minulý týden na základě dohody zamířil do civilu. Tím pádem by si měl s sebou odnést i patřičné vysoké odchodné a dostávat každý měsíc v policejním důchodu vysoké výsluhy.

„Pokud takový člověk ukončil svůj služební poměr dohodou, měl by mít na odchodné a výsluhy nárok. Jestliže je ale proti němu vedeno trestní stíhání z doby, kdy ještě byl policistou, tak se jeho výsluhové nároky zadržují a čeká se na konec trestního řízení. Pokud pravomocně odsouzen, na žádné peníze nebude mít nárok. V opačném případě by je dostal zpětně,“ přiblížila Právu Veronika Hodačová z tiskového odboru policejního prezidia.

Odchod plánoval dlouho

„Ano, náměstek Bébar počátkem září ukončil na vlastní žádost dohodou svůj služební poměr. O jeho obvinění ale nic nevím, nikdo mě o tom neinformoval,“ řekl v úterý Právu ředitel zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný.

O stíhání svého kolegy prý nic až do úterního telefonátu Práva netušil ani náměstek Vaněk. „A to jsem s Bébarem právě dnes mluvil a nic mi neřekl,“ poznamenal překvapeně Vaněk.

Zároveň však odmítl, že by Bébar odešel od policie právě kvůli svému obvinění a snaze získat ještě nemalé finanční odchodné a výsluhy.

„Pokud vím, tak už byl s ředitelem od loňska domluvený na tom, že odejde do civilu po letošních prázdninách,“ uvedl Vaněk.

O tom, že tak vysoký policejní funkcionář čelí trestnímu stíhání, však nevěděli nic nejen jeho kolegové a přímý nadřízený, ale ani vedení policie v čele s prezidentem Petrem Lessym.

„Je to pro nás nová informace, nikdo nám zahájení trestního stíhání náměstka Bébara nehlásil. Vyžádáme si k tomu další podklady,“ konstatovala mluvčí prezidia Pavla Kopecká.