Odvolací soud také změnil právní kvalifikaci z vraždy na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti. Podle soudců se muži nepodařilo prokázat úmysl vraždit. Muž dítě zalehl, když plakalo. Verdikt je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tragédie se stala v penzionu v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Muž plačícího kojence, s jehož matkou měl tehdy poměr, přikryl polštářem a dekami. Když dítě ani pod pokrývkou nepřestalo plakat a obžalovaný chtěl spát, přilehnul ho. Soudní lékař konstatoval, že důvodem smrti dítěte nebylo udušení, ale zhmoždění plic.

Podle soudu znalci vyloučili, že by se muž na kojence ve spánku nechtěně převalil. Hrudník dítěte byl zhmožděn prudkým zalehnutím, které trvalo jen zlomky sekundy, uvedli znalci. Podle soudu však nešlo o nešťastnou náhodu, jak tvrdil obžalovaný, úmysl se mu však jednoznačně prokázat nepodařilo.

Muž řekl, že lituje toho, co se stalo. Za dítě nesl v nepřítomnosti matky odpovědnost. Popřel ale, že by dítě úmyslně usmrtil. Matka, která s obžalovaným nějakou dobu na různých místech žila, u soudu dříve vypověděla, že ji nutil k prostituci, často pil a hrál na automatech.

Případ se před vrchním soudem objevil již podruhé. Muž se totiž odvolal proti rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích, který mu za vraždu v červnu uložil šestnáctiletý trest. Stejný verdikt vynesl prvoinstanční soud již loni v listopadu, vrchní soud mu však v únoru případ vrátil k doplnění dokazování.