Záchranná služba dostala informaci o události tři minuty po poledni od policie, kam došel pět kilometrů pěšky druh podezřelé ženy. Ohlásil, že na místě je žena a jedno dítě v ohrožení. Spolu s policisty se pak vrátil na místo. Tam byly nalezeny všechny mrtvé děti i žena.

Chce se mi brečet, říká obyvatelka Širokého dolu, kde našli mrtvé děti

„Na místo vyjely dvě lékařské posádky ze Svitav a z Poličky, jedna ohledává těla mrtvých, druhá poskytla první pomoc ženě,“ řekl Novinkám krátce po oznámení události ředitel krajské záchranné služby Pavel Svoboda.

Policisté hlídkují u domu, kde byly nalezeny mrtvé děti.

Policisté hlídkují u domu, kde byly nalezeny mrtvé děti.

FOTO: René Chvalina, Právo

Podle záchranářů se žena nacházela v přímém ohrožení života. „Po ošetření na místě byla ve vážném stavu transportována Leteckou záchrannou službou do nemocnice v Brně,“ doplnil Svoboda. Osádka vrtulníku se však nakonec rozhodla pro převoz do fakultní nemocnice v Hradci Králové, která je blíž a bylo v ní volné lůžko.

Žena reaguje na podněty

Lékařský náměstek ředitele Fakultní nemocnici v Hradci Králové Zdeněk Tušl Právu v podvečer řekl, že ženu umístili na oddělení ARO. „Zdá se, že její stav se vyvíjí příznivě a že přežije. Právě se ji pokoušejí odpojovat od dýchacích přístrojů, protože se postupně probouzí z umělého spánku a reaguje na podněty. Další informace k jejímu zdravotnímu stavu zveřejníme ráno,“ řekl Právu Tušl.

Žena byla v ohrožení života, zřejmě má také velkou ztrátu krve.

Podle informací záchranářů měla žena na sobě, stejně jako děti, mnohočetná bodnořezná poranění a známky dušení, neboť se pokusila oběsit na trámu. Škrtidlo však povolilo a žena se zřítila z přibližně pětimetrové výšky.

Dům, ve kterém byly zavražděny čtyři děti.

Dům, ve kterém byly zavražděny čtyři děti.

FOTO: René Chvalina, Právo

„Podle předběžných informací má těžké poranění lebky,“ doplnil ředitel záchranářů Svoboda.

Potvrdil také, že první tři nalezené děti měly na těle bodnořezná poranění, u čtvrtého takovou informaci neměl. Svoboda uvedl, že je to nejhorší případ s násilnou smrtí dětí v novodobé historii českých záchranných služeb.

Děti byly bodány a škrceny

Podle informací Práva bylo v domě nejdříve nalezeno mrtvé desetileté dítě, později i sourozenci ve věku osm let a dva měsíce. Na všech tělech jsou řezné rány a rýhy po škrcení na krku. Děti tak pravděpodobně byly bodány a škrceny.

Později kriminalisté našli i tělo mrtvého čtvrtého sourozence, sedmiletého chlapce. Policie případ prozatím nekomentuje. Informaci Právu potvrdil důvěryhodný policejní zdroj.

Po nálezu prvních tří těl policie po čtvrtém sourozenci a matce pátrala, nakonec oba našla. Podle dostupných informací skončila matka dětí v péči lékařů, prozatím není schopna výslechu. Žena je podezřelá, že čin spáchala.

K příčině smrti dětí zatím policie informace nedává: "Případ je zatím na počátku, ohledání místa probíhá. V tuto chvíli se dá počítat s jakoukoliv verzí," řekla ČTK mluvčí krajské policie Eva Maturová.

Sousedé rodinu neznali

Široký Důl je vesnička s necelými čtyřmi stovkami obyvatel, všichni jsou v šoku. Rodina se podle starosty Václava Vopařila (SNK) na místě objevila teprve před třemi dny a v sousedství ji nikdo nezná. Žena v domě bydlí se svým druhem, s nímž mají další dvě děti, řekl Právu starosta. Desetileté dítě, tedy jedno z těch, které měly být zavražděny, mělo nastoupit do místní školy.

„Je to neuvěřitelný paradox, ale já jsem je neznal ani jménem. Jenom ten pán se u mě nedávno na chvilku stavil a řekl, že se k nám budou stěhovat. Nikoho jiného z rodiny jsem ani neviděl,“ řekl Právu Vopařil.

„Stěhovali se do takového domku, kde dřív bydlela starší paní, když umřela, koupili jej nějací lidé z Brna, začali jej opravovat. Pak se rekonstrukce zasekla, až letos na jaře jej od nich koupili tito lidé a v opravách o víkendu pokračovali. Snad se měli už brzy stěhovat,“ dodal starosta.

Místní lidé se k případu nechtějí vyjadřovat, nebo své sousedy ještě nestihli poznat. Někteří z nich uvedli, že to podle nich byla spořádaná rodina, jejich děti si s dětmi nových sousedů už bez problémů hrály.

Nejhorší případ v novodobé historii

Podle informací Práva se jedná o nejhorší případ násilného úmrtí dětí v novodobé historii policie.

„Na žádný jiný podobný případ s násilným úmrtím tolika dětí si nevzpomínáme,“ řekla Právu mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká.