Šestatřicetiletý Stoklasa nikde nepracoval, má jen základní vzdělání, podprůměrné IQ 74 a nebyl schopen si ani vyřídit sociální dávky. Byl závislý na důchodu své maminky, se kterou stále bydlel. „Svým způsobem mu to vyhovovalo. Soužití ale nebylo dobré,“ řekl při vyhlašování rozsudku soudce Miroslav Mucha.

V roce 2003 dostal Stoklasa podmínku za to, že svou matku, která byla dlouholetá alkoholička, násilím obral o peníze. Později v podmínce havaroval v opilosti autem, a tak musel na dva roky do vězení. Když se vrátil z výkonu trestu, matka se nad ním slitovala a opět ho nechala u sebe bydlet.

Asi měsíc byl podle sousedů klid, pak znovu začalo napadání, které bylo v poslední době téměř na denním pořádku. Žena dokonce dala sousedkám klíče a žádala je, aby přišly na pomoc, až zase uslyší, že ji syn bije.

V osudný den 11. ledna se Stoklasa se svou matkou pohádal kvůli tomu, že se v televizi chtěl dívat na jiný program než ona. Povalil ji na zem a brutálně ji kopal po celém těle. Žena zůstala bezvládně ležet na zemi, syn zavolal lékařskou pomoc až na druhý den. „V důsledku šokového stavu organismu žena ještě téhož dne v nemocnici i přes poskytnutou lékařskou pomoc zemřela,“ konstatoval soudce.

Rozsudek zatím není pravomocný, odsouzený se proti němu odvolal.