McFarland havaroval na kruhovém objezdu na vrcholu bludovického kopce. „Nebylo to nic vážného, šlo o nešťastnou náhodu,“ uvedl tajemník závodu Aleš Kubiczek. Potvrdil, že k nehodě došlo při odpoledním tréninkové jízdě závodu, který je zařazen do evropského šampionátu IRRC. „Dost těžce se potloukl, měl zlomená žebra a vnitřní zranění. Zpočátku to nevypadalo na nic vážného, normálně komunikoval, stavěl se na nohy. Sanita ho odvezla do havířovské nemocnice, kde se mu však po čase zastavilo srdce a už se ho nepodařilo resuscitovat,“ popsal Kubiczek.

Sobotní smutná událost poznamenala i zahájení nedělního závodu Havířovský zlatý kahanec, jenž se letos jede po osmadvacáté. „Upravili jsme slavnostní zahájení, udělali jsme ho de facto bez ceremoniálu a vystoupení taneční skupiny, uctili jsme McFarlandovu památku minutou tichu a položením kytice na startovním roštu,“ sdělil tajemník závodu s tím, že stájoví kolegové zemřelého motocyklisty a ostatní irští jezdci ze závodu odstoupili. „Uctili jeho památku tím, že odjeli na místo tragédie, kde položili květiny,“ doplnil Kubiczek.

Letošní neštěstí není prvním na Těrlickém okruhu, který u nás patří mezi rychlé přírodní tratě. Doposud na něm při závodech vyhaslo šest lidských životů: čtyři Němci Angličan a Čech Jaroslav Franc. McFarland je sedmou obětí, kterou si okruh vyžádal.