“Budou to stovky pytlů s padělky, které po razii odvezeme do skladů na posouzení experty,” uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Zásah na tržnici podle mluvčí zabere alespoň čtyřiadvacet hodin.

Zátah celníků na tržnici v Hatích.

Je-libo značkovou obuv Lacoste? Žádný problém, stačí odstranit nic neříkající logo. I tak trhovci chtějí zabránit odhalení padělků.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

“Po obsazení tržnice celníky jsme ji ohraničili páskou, pak jsme vyvedli nakupující a trhovce. Někteří z nich, kteří se následně přihlásili ke stánkům, byli přítomni prohlídce, jejich prodejní prostory jsme prověřili jako první a pokud neměli na stánku padělky, nemají se už čeho bát,” dodala mluvčí.

Zátah celníků na tržnici v Hatích.

Celníci zabavovali oblečení luxusních značek.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Horší to bylo v případě nálezu zboží, neoprávněně označeného chráněnými značkami. A vysvětlovat budou i ti, kdo třeba namísto kosmetiky Hugo Boss prodávali totožné flakóny, označené logy Hogo Boos, vyvedeného ve snadno zaměnitelné podobě. Z Naomi Campbell se na dalších lahvičkách stala kupříkladu Noemi Caramell a podobně.

Zátah celníků na tržnici v Hatích.

Padělky textilu doplňků i kosmetiky zaplnily v Hatích stovky pytlů.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Jiný fenomén zachvátil tržnicový obchod s obuví. Nelíbí se vám nosit na sportovní obuvi nic neříkající logo Spaort? Žádná problém, stačí nožík, naříznout a strhnout. Pak se objeví nápis Lacoste a z majitele je rázem vlastník výrobku renomované značky. “Poprvé se tento fenomén objevil asi před rokem a od té doby se s ním často setkáváme,” potvrdila Temňáková, že trhovci se snaží bojovat s hrozbou střetu se zákonem i tímto způsobem utajení padělku.

Zátah celníků na tržnici v Hatích.

Celníci objevili i maskovaný úkryt na zboží.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Jiným způsobem jak se vyhnout odpovědnosti je nepřihlásit se ke stánku. I když správce tržnice má přehled pronajatých stánků, nemusí být přesní. Trhovci tentokrát například tvrdili, že majitel před třemi týdny zemřel, nebo jsou stánky na jméno Vietnamců, kteří již ze země odcestovali.

Zátah celníků na tržnici v Hatích.

Zátah celníků na tržnici v Hatích.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

Výsledek razie, při které našli i maskovaný úkryt, budou znát celníci nejdříve v pondělí, až zhruba sečtou výši způsobené škody. Vlastní uzavření kontroly ale bude záležitostí o poznání delší. Padělky musí posoudit experti firem, vlastnících práva k ochranným známkám. I to rozhoduje o dalším osudu zboží. Jedná-li se opravdu o padělek, může být po odstranění označení a splnění dalších podmínek použito například k humanitárním účelům. Je to ale vázané na jedné z podmínek, kterou je souhlas vlastníka známky.

Zátah celníků na tržnici v Hatích.

Spaorts nebo Lacoste? Jeden řez dělá z aušusu značkové zboží.

FOTO: Milan Vojtek, Právo

“Často slyšíme, že to zdržujeme a bráníme využití textilu. Jenže ten proces nějaký čas trvá, rozhoduje soud. Navíc obvykle vlastník ochranné známky nedá souhlas s využitím zboží a tak se musí likvidovat. Ale to my opravdu neovlivníme,” připomněli celníci.