Řekl to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie po obou pátrá. Matka dceru v době návštěv vzala na zahradu a z areálu se s největší pravděpodobností dostala stejně jako minule, prostříhala díru v plotě.

Důvodem odebrání dítěte od matky byla údajná neschopnost matky dívku finančně zajistit. To se však zcela nepotvrdilo. Podle kadeřnice, u které byla prvně Britka dopadena, měla tato žena modřiny na rukou a mohl jí někdo ubližovat. [celá zpráva]

"Nemohli jsme jí zabránit v návštěvách, jelikož je má soudem dovolené," řekla mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Dodala, že navštěvovat dcerku bez dozoru mohla žena dvakrát denně na tři hodiny.

Plot byl opraven

Podle ní nemocnice plot od minulého incidentu opravila. "Soud by musel vydat nové předběžné opatření, které by stanovilo, že může dceru navštěvovat pouze s dozorem," uvažovala mluvčí nad tím, jak by se dalo případnému dalšímu únosu zabránit.

Šestačtyřicetileté Britce Obvodní soud pro Prahu 3 předběžným opatřením začátkem července dceru odebral na návrh Orgánu sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) a umístil ji do Dětského centra v pražské Krči, kde ji matka mohla navštěvovat. Před necelými dvěma týdny ji však unesla.

Policisté ji na základě oznámení po pár dnech dopadli i s dítětem v jednom z pražských kadeřnictví a dítě znovu umístili do kojeneckého ústavu. Britku kriminalisté po prvním únosu vyslechli a vzhledem k novým skutečnostem, které prý vypověděla a které prošetřují, ji neobvinili.

S úřady Britka nekomunikuje

Britka podle soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 3 Marie Kříhové, která má její případ na starosti, nespolupracuje s britskými ani českými úřady, odmítá od nich jakoukoli pomoc a nekomunikuje. Naposledy si odmítla převzít i soudní obsílku od doručovatele.

"Tím, že si nepřevzala od doručovatele obsílku, ani neví, že jí byl ustanoven advokát, který byl vybrán speciálně pro ni, protože umí perfektně anglicky a v minulosti řešil obdobné případy," podotkla soudkyně. Žena podle ní nemá osobní doklady, o jejich vydání nežádá, nic není jasné ani o její finanční situaci. Není také známo, kde se zdržuje.

"Pokud s někým jednala, přislíbila kontakt či součinnost, ale pak se již nedostavila. Nedostavila se ani na další návštěvu k dětské lékařce s nezletilou," popsala Kříhová její chování.

Jediný právní úkon, který žena učinila, bylo odvolání proti předběžnému opatření soudu o předání její dcery do kojeneckého ústavu. Příslušný k rozhodnutí o odvolání je nyní pražský městský soud. Po jeho rozhodnutí se bude jednat o další výchově nezletilé.

Dítě podle soudu ohrožovala

Podle dřívějšího předběžného opatření soudu svou výchovou matka dítě ohrožovala. Byly zanedbány výchovné i materiální podmínky pro život nezletilé dcery. Matka se podle opatření nebyla schopna o dívku řádně starat. Nechodila s ní na pravidelné lékařské kontroly, nedala ji očkovat, neměla ani trvalé bydliště.

Britka nemá rodný list svůj ani dcery nebo jiné doklady, znám není ani biologický otec dívky. Žena utekla z Británie pravděpodobně kvůli tomu, že jí úřady odebraly kvůli špatné péči první dítě, které se nyní nachází v pěstounské péči, a bála se, že by se jí mohlo stát to samé i u druhého dítěte.

Policie proto žádá při pátrání o pomoc veřejnost. Žena je štíhlá, 160 centimetrů vysoká s delšími hnědými vlasy a vystouplýma očima. Oblečená je do kalhot, trika s dlouhým rukávem a červené šály. U sebe má papírovou tašku a sluneční brýle, mluví pouze anglicky.

Její jedenadvacetiměsíční dcera je baculaté postavy, má delší blond vlasy a u levé lopatky na zádech má tmavé mateřské znamínko o velikosti jeden centimetr. Oblečena byla do růžových tepláků s bílým pruhem, růžové mikiny na zip, na nohou měla růžové páskové sandály.