Žalobce i vyšetřovatel vycházeli z posudku psychiatra, podle něhož útočník trpí duševní chorobou a nemůže se před soudem zodpovídat za své činy.

Útočník byl přemístěn z vazební věznice do psychiatrické léčebny v Kosmonosích. Napadený lékař se podle televize nyní obává, že by agresor mohl z léčebny utéci a znovu ohrozit jeho nebo jiné lidi. Muž se netajil tím, že chce psychiatra zabít. Při výsleších prý tvrdil, že pokud se mu to nepovede, zaútočí na náhodně vybraných 21 lidí, uvedla Nova. "Je to agresivní psychopat, sadisticky orientovaný," řekl napadený lékař v televizi.

V České republice chybí speciální ústav, v němž by byli soustředěni nebezpeční devianti. Psychiatrická zařízení, kde se nyní léčí, k tomu nejsou zařízena. Ministerstva zdravotnictví a spravedlnosti se podle Novy stále nedokáží dohodnout, který resort by měl takzvaná detenční zařízení spravovat a financovat.

Třicetiletý muž napadl loni 15. května psychiatra v jeho ordinaci v Krkonošské ulici na Vinohradech. Třiašedesátiletý docent byl s těžkým zraněním hlavy a rukou převezen v bezvědomí do nemocnice. Po dvou náročných operacích byl v polovině července z nemocnice propuštěn.

Od té doby se stalo několik dalších brutálních útoků agresivních pacientů na lékaře. Zdravotníci proto žádají efektivnější ochranu a přísnější tresty pro útočníky.