„Právě v prvních dvou prázdninových týdnech zemřelo loni na českých silnicích nejvíce lidí, a tomu se teď budeme snažit zabránit,“ zdůvodnil ředitel dopravní policie ČR Leoš Tržil, proč se Akce X koná.

Nejvíce policistů bude na silnicích vždy v pátek odpoledne a v neděli. Tedy v době, kdy lidé odjíždějí na dovolenou nebo se vracejí z víkendových pobytů.

I na vedlejších silnicích

„Policisté nebudou samozřejmě stát u každé zatáčky či rovinky, ale na místech častých nehod včetně rizikových úseků silnic nižších tříd,“ řekl na středeční tiskové konferenci Tržil.

Na dotaz Práva, jestli po skončení Akce X kontrol výrazně ubude, odpověděl náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák: „Po jejím skončení budou v dalších prázdninových týdnech pokračovat různé regionální akce. Zaměří se nejen na silnice, ale také na chatové osady, turistické oblasti, srazy motorkářů a hudební festivaly.“

Policejní prezidium rozeslalo jednotlivým krajským náčelníkům dopisy, jak by tyto regionální bezpečnostní akce měly být organizovány. „Musíme vycházet z toho, že počet policistů se v důsledku úsporných opatření snížil. Máme sice personální problémy, ale situace v krajích není tak tristní, aby to mělo na plánované kontrolní akce výraznější vliv,“ prohlásil Husák.

Také ministerstvo dopravy věří, že se nebude opakovat loňská tragická bilance, kdy o letních prázdninách zahynulo na silnicích v ČR 170 lidí, o dvacet více než v létě 2009.

„Ke zlepšení stavu chce přispět i naše oddělení BESIP některými prázdninovými kampaněmi, zaměřenými především na mladé nezkušené řidiče a motorkáře. To hlavní ale zůstane na policii,“ uvedl náměstek ministra dopravy Jiří Žák.