V odvolacím jednání tak rozsudek změnil výši trestu, který mužům loni v prosinci vyměřil pražský městský soud. Vítek a Eliáš měli jít původně nepodmíněně každý na devět let a Tůma na osm let do vězení.

Všichni tři muži vinu popírali. V kauze H-System přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 miliónů korun. Rozhodnutí Vrchního soudu je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Petrem Smetkou, který pak dostal pravomocně 12 let vězení. Soudy jej označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení. Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti již třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milión korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.

Spoluobvinění tvrdí, že o ničem nevěděli

Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v pondělí uvedli, že jejich klienti nesouhlasí s tím, že by se v kauze provinili a dopustili se podvodu. Podle Eliášova advokáta například nebylo prokázáno, že by jeho klient věděl, že šlo o podvod, nebo že by se na něm chtěl podílet.

Advokát Tůmy zase řekl, že jeho klient vnímá své stíhání jako nespravedlivé a chce, aby jej soud osvobodil. Podotkl, že Tůma nebyl součástí výkonného managementu a nepatřil mezi nejbližší Smetkovy spolupracovníky.

Podle státního zástupce Borise Havla naopak bylo prokázáno, že nemohli nevědět, že je H-System podvod. Všichni tři byli podle žalobce statutárními orgány, rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu k Smetkovi.

Podle státního zástupce museli vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz. Havel se zmocněnkyní části poškozených Hanou Marvanovou zdůraznili, že Smetka zatím klientům H-Systemu nezaplatil ani korunu.