Bylo to v Jinošově na Třebíčsku. Zloději se snažili policistům ujet. Nezastavily je ani varovné výstřely a dopadeni byli poté, co s dodávkou, ve které 2600 litrů ukradené nafty vezli, havarovali.

„Zatím se nám podařilo prokázat šest vykradených čerpadel v různých objektech firem, odkud odvezli přes 17 000 litrů nafty. Předpokládáme však, že toto číslo není konečné a že toho mají oba již dříve trestaní pachatelé na svědomí víc. Zjišťujeme rovněž stopy DNA, aby bylo možné určit, kdo seděl za volantem dodávky v době našeho zásahu. Řidič totiž použil auto jako zbraň, když do policistů najížděl ve snaze uprchnout. V případě dokázání tohoto skutku mu hrozí až osm let vězení, zatímco za krádeže je to pět roků,“ uvedl kriminalista Antonín Hrdlička.

Na korbě dodávky se kterou zloději jezdili měli mimo přenosných barelů i plastovou nádrž na víc jak 1000 litrů.

Na korbě dodávky se kterou zloději jezdili měli mimo přenosných barelů i plastovou nádrž na víc jak 1000 litrů.

FOTO: PČR

Zloději nejčastěji ukradli v předem vytipovaném objektu klíče od čerpacího místa a naftu pak natankovali do velkoobjemové nádrže, kterou vozili na korbě již dříve ukradené dodávky a do plastových kanystrů. Zatím je dokázáno, že kradli v okresech Vyškov, Znojmo a Třebíč.

Při pronásledování převrátil po smyku dodávku dvakrát přes střechu, oba vyvázli s lehčím zraněním, na místě však museli zasahovat i hasiči, protože část lupu se vylila a kontaminovala půdu.

Oba jsou evidováni jako bezdomovci, starší byl pravomocně odsouzen na deset let za pokus vraždy, mladší z pachatelů byl trestán za různou majetkovou trestnou činnost. Naftu zloději rozprodávali ve svém okolí.