"Je politováníhodné, pokud se šetřením zjistí, že negativní důsledky trestního řízení směřovaly vůči nevinné osobě. Náš právní řád upravuje odpovědnost státu za nesprávný úřední postup, který počítá i s řešením takových případů, jako je vazební stíhání zaměstnance Policie ČR v kauze Stodolovi. Z pohledu zaměstnavatele nebyly vůči tomuto pracovníkovi výhrady k plnění pracovních povinností," řekla ve středu Právu mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová.

Brejchu a jeho přítelkyni loni zatkla kutnohorská policie a obvinila je z loupežného přepadení důchodců Hromasových. Nebrali ohled na to, že Růžena Hromasová upozorňovala, že útočníky museli být lidí, kteří to u ní doma dobře znají. Obvinění u ní v životě nebyli, na rozdíl od Jaroslava Stodoly. Okresní kutnohorské státní zastupitelství a pak soud bez ohledu na toto svědectví oba odsoudil k šesti letům vězení.

Po usvědčení manželů Jaroslava a Dany Svobodových z přepadení Hromasových státní zástupkyně obžalobu loni v srpnu stáhla. To se však nevinně odsouzení měli dozvědět až loni 12. prosince. Brejchu a  jeho přítelkyni čeká nové vyšetřování, přestože východočeští policisté loni v létě přiznali, že mají skutečné pachatele přepadení, kterými jsou Stodolovi. Státní zástupkyně nyní z neznámých důvodů chce, aby pana Brejchu i jeho známou znovu vyšetřovali policisté: Opět v Kutné Hoře, kde je křivě obvinili a obvinění obou stále trvá.

"Kriminalisticky je objasněn i případ loupežného přepadení manželů Hromasových, avšak z procesních důvodů nebylo možné dosud manžele Stodolovi pro tento skutek obvinit, protože zatím jsou pro tento skutek stíhány dvě jiné osoby," uvedl v neděli ve vysílání televize Nova Milan ŠIMEK z východočeského ředitelství policie.v Hradci Králové. Na postup orgánů činných v trestním řízení Brejcha doplatil zdravím. Zvažuje, že podá žalobu na státní instituce.